Zdzisław Sipiera wojewodą. A kto starostą?

Region

Starosta pruszkowski Zdzisław Sipiera został powołany na stanowisko wojewody mazowieckiego. Nowy urząd piastuje od 9 grudnia. A kto go zastąpi na fotelu starosty?

We wtorek (8 grudnia) Zdzisław Sipiera odebrał nominację na stanowisko wojewody mazowieckiego z rąk premier Beaty Szydło. Zastąpił tym samym dotychczasowego wojewodę Jacka Kozłowskiego. Zdzisław Sipiera nie krył zadowolenia z nominacji. – Wielka radość, zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Dzisiaj odbyła się uroczystość, a formalne powołanie na stanowisko wojewody mazowieckiego jest od dnia jutrzejszego (9 grudnia) – mówił w dniu nominacji. 

Powołanie Zdzisława Sipiery na stanowisko wojewody to również wyróżnienie dla Pruszkowa. Sipiera od urodzenia mieszka w tym mieście i jest z nim mocno związany. W latach 1991 – 1996 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8. Zdzisław Sipiera był pierwszym starostą pruszkowskim, następnie radnym powiatowym. W 2014 roku ponownie został powołany na stanowisko starosty pruszkowskiego.

Zdzisław Sipiera jest już wojewodą mazowieckim. Pojawia się zatem pytanie: kto zajmie jego miejsce w fotelu starosty pruszkowskiego? Sipiera jednoznacznie nie chciał wskazać swojego następcy. – Nadaliśmy pewien kierunek pracy zarządu, dlatego też bardzo ważną kwestią jest dla mnie to, kto będzie wszystko kontynuował. Sam nie nie mogę brać w tym udziału, ponieważ niebawem składam rezygnację – powiedział nam w dniu nominacji na wojewodę mazowieckiego.

Oficjalnie jeszcze nie wiadomo, czyja kandydatura zostanie zgłoszona. W kuluarach (i nie tylko) trwają jednak gorące rozmowy. Głównie pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością oraz ich „koalicjantem” w radzie, czyli Mazowiecką Wspólnotą Samorządową. Z naszych informacji wynika, że na liście kandydatów PiS na pierwszą pozycję wysuwa się Maksym Gołoś, obecny przewodniczący rady powiatu. Pod uwagę są brane również kandydatury Ewy Borodzicz oraz Mirosława Chmielewskiego, którzy dziś pełnią funkcję członków zarządu powiatu. Mazowiecka Wspólnota Samorządowa na fotelu starosty widziałaby natomiast Krzysztofa Rymuzę, który obecnie pełni funkcję wicestarosty. Oficjalnie ani PiS, ani MWS nie chcą zdradzić szczegółów rozmów. Ich finału możemy spodziewać się w piątkowe popołudnie. 

Dlaczego PiS rozmawia z MWS? Chodzi o poparcie dla kandydata na fotel starosty. Prawo i Sprawiedliwość w radzie powiatu ma zaledwie 10 z 27 mandatów. Gdyby np. radni Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, Platformy Obywatelskiej i Dobra Wspólnego doszli do porozumienia, PiS mogłoby zostać odsunięte od władzy w powiecie. Ten scenariusz jest jednak praktycznie niemożliwy. 

To nie koniec zmian. Zdzisław Sipiera nie tylko przestanie był starostą pruszkowskim, ale i radnym. Kto zatem uzupełni szeregi Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu? Najprawdopodobniej będzie to Monika Sawicka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.