Zdrożeją bilety, będzie więcej kontrolerów

Region

ZTM obawia się, że przez podwyżkę cen biletów, wzrośnie liczba gapowiczów. Dlatego zamierza zatrudnić kilkudziesięciu nowych kontrolerów.

Bilet dobowe zdrożeją od sierpnia z 9 do 12 zł (docelowo 18 zł). Za 30-dniowy imienny na jedną strefę (dziś kosztuje 78 zł) zapłacimy 90 zł – w 2014 roku – 112 zł. Na 90-dniowy wydamy w sierpniu już nie 196 zł, ale 220 zł (w 2014 roku – 280 zł). Mocno zdrożeją bilety dla strefy podmiejskiej, np. od sierpnia  dla 90-dniowego na dwie strefy cena wzrośnie z 290 do 370 zł, a od 2014 roku – do 550 zł.

Na forach internetowych, aż huczy od wypowiedzi niezadowolonych pasażerów, którzy zapowiadają, że po podwyżce nie będą kasować biletów. W związku z tym ZTM zamierza wzmocnić kontrolę.

Obecnie ZTM zatrudnia 73 kontrolerów etatowych i 120 prowizyjnych. W tym roku ma zostać zatrudnionych kolejnych 30, a w kolejnych latach ma być ich jeszcze więcej.

Miesięcznie kontrolerzy nakładają ok. 20 tys. mandatów za jazdę bez biletu. Wyegzekwować udaje się tylko niewiele ponad połowę z nich. Daje to ok. 1,5 mln złotych miesięcznie. Jednak te liczby ciągle rosną ponieważ od kilku miesięcy ZTM może wpisywać swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów, przez co wierzyciel może mieć problem z wzięciem kredytu, kupnem sprzętu RTV na raty, czy nawet telefonu na abonament.

Wraz z cenami biletów wzrośnie również wysokość kar. Wysokość mandatu to 50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w strefie miejskiej, co obecnie daje kwotę 140 zł. Od połowy sierpnia kara wzrośnie do 180 zł, a od 2014 będzie wynosić aż 260 zł.

ZTM planuje też, aby od momentu wprowadzenia nowych biletów, pasażerowie mogli jednocześnie korzystać ze starych kasując dodatkowy kartonik, tzw. „przejściówkę”. Tym sposobem kioskarze, pasażerowie oraz ZTM pozbyli by się zapasów starych biletów.

Warto będzie w ostatniej chwili kupić bilet okresowy – najlepiej 90-dniowy, ponieważ jeżeli ktoś zakupi taki bilet przez podwyżką to będzie mógł jeździć po niższej stawce do końca obowiązywania.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.