Zdecyduj gdzie postawić stację roweru miejskiego

Pruszków

To już pewne! W Pruszkowie powstanie system wypożyczalni roweru miejskiego. Władze miasta chcą, by to mieszkańcy podjęli decyzje, gdzie ustawić stacje rowerowe.

Mieszkańcy Pruszkowa od dawna postulowali o uruchomienie na terenie miasta systemu wypożyczalni miejskich rowerów. Ich postulaty zostały wysłuchane. Władze Pruszkowa przygotowują się do uruchomienia systemu jeszcze w tym roku. Wypożyczalnie miałyby zacząć funkcjonować jeszcze we wrześniu – Pilotażowo chcemy uruchomić pięć stacji. Początkowo myśleliśmy o dwóch, później zwiększyliśmy ich liczbę do czterech, dziś wiemy już że stacji uruchomimy pięć – mówi Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – O tym gdzie postawimy stacje zadecydują mieszkańcy – dodaje.

W projekt włączyła się również firma Millenium Logistic Park. Z tego względu jedna ze stacji ma się pojawić przy ul. 3 Maja. – W sumie będziemy mieli jeszcze jedną szóstą stację, tylko że nie na terenie Pruszkowa. Finansuje ją MLP i powstanie w miejscowości Moszna przy drugim parku logistycznym. Oczywiście będzie kompatybilna z pruszkowskim systemem – dodaje Landowski.

Na wszystkich stacjach pojawią się 12-stanowiskowe stacje, a w każdej będzie po osiem rowerów. Jeśli system będzie się cieszył dużym powodzeniem to jest szansa, że w ofercie pojawią się również rowery dla dzieci. W przygotowaniu jest również cennik wypożyczeń.

To jednak nie koniec. W przyszłym roku Pruszków chce wdrożyć program budowy sieci wypożyczalni rowerowych. – Myślimy o kilkunastu stacjach. Oczywiście nie powstaną one od razu. System będzie systematycznie rozbudowywany. Decyzje o lokalizacjach również postaramy się konsultować z mieszkańcami – podkreśla Michał Landowski. – Chcemy wprowadzić ułatwienia dla osób starszych. System wymaga internetowej rejestracji, a nie każdy senior biegle posługuje się komputerem i korzysta z internetu. Osobom starszym w rejestracji do systemu mogliby pomagać asystenci. Rejestracja odbywałaby się w bibliotece i jej filiach – dodaje Landowski.

Jak ma wyglądać zgłaszanie propozycji? Na naszym portalowym facebooku zostanie umieszczony specjalny post, w którym będzie można zamieszczać propozycje lokalizacji, w których miałyby pojawić się wypożyczalnie rowerów. W ten sposób będziemy zbierać sugestie, które później trafią do weryfikacji do urzędu miejskiego. Miasto sprawdzi czy w wybranych lokalizacjach jest możliwość ustawienia stacji. Chodzi o to, by wypożyczalnie powstały na terenie miejskim (można to sprawdzić w serwisie e-mapa).

Później przygotujemy facebookowe głosowanie, w których zaproponujemy zweryfikowane lokalizacje w poszczególnych dzielnicach. Wy wybierzecie te najbardziej atrakcyjne. Docelowo dla każdej z dzielnic wybierzecie najlepsze lokalizacje stacji. Głosowanie wystartuje w piątek 21 lipca i potrwa do 4 sierpnia.

Uwagi i sugestie dotyczące roweru miejskiego można zgłaszać bezpośrednio do Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej na adres mailowy: inwestycje@miasto.pruszkow.pl do końca lipca tego roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.