Zapisz się na mammografię

Podkowa Leśna

Mieszkanki Podkowy Leśnej i okolic niebawem będą miały okazję do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Miasto-ogród niebawem odwiedzi mammobus.

Rak piersi – taka diagnoza dla wielu kobiet brzmi jak wyrok. Zwłaszcza, że ten typ złośliwego nowotworu jest jednym z najczęściej występujących wśród kobiet. Największy wzrost zachorowań lekarze obserwują w przedziale wiekowym 50-69 lat.

Jednak rak piersi nie musi być wyrokiem. Najważniejsza jest w tym przypadku profilaktyka. Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat realizuje „Program profilaktyki raka piersi”. Jego założeniem zmniejszenie umieralności kobiet z powodu tego rodzaju nowotworu. Z bezpłatnych badań może skorzystać każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat, która w ciągu ostatnich dwóch lat nie była uczestniczką programu.

Kiedy warto zastanowić się nad przeprowadzeniem mammografii? Czynników zwiększających ryzyko jest wiele. Wśród nich znajdują się m.in.: wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia), ciąża po 35 roku życia, późna menopauza po 55 roku życia czy rak piersi u innych członków rodziny.

Dzięki wczesnemu wykryciu zmian chorobowych walka z nowotworem może okazać się krótsza i skuteczniejsza. Badanie wykonywane w mammobusach obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i ankiety, badanie mammograficzne (zdjęcia wraz z opisem) oraz sporządzenie karty badania. Jeśli wynik mammografii wzbudzi wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalszą diagnostykę. Jeśli wynik będzie prawidłowy to na kolejne badanie w ramach programu pacjentka będzie mogła się zgłosić za dwa lata, chyba że lekarz zaleci wcześniejszą wizytę.

Kiedy zatem mieszkanki Podkowy Leśnej i okolic będą mogły wykonać bezpłatne badanie? Mammobus zostanie ustawiony 21 listopada przy ul. Gołębiej 26 w Podkowie Leśnej. Badania będą wykonywane w godzinach 9.00 – 17.00 (NZOZ Medica).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.