Zanim wsiądziesz za „kółko” sprawdź czy jesteś trzeźwy

Region

Święta to czas gdy na stołach może pojawić się coś mocniejszego. Jeśli następnego dnia zamierzasz wsiąść do auta i wyruszyć w podróż, warto najpierw sprawdzić swój stan trzeźwości. Dokonacie tego m.in. w siedzibach policji oraz straży miejskiej.

W siedzibie Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Kościuszki 41 istnieje możliwość sprawdzenia trzeźwości w przypadku wątpliwości odnośnie swojego stanu po imprezie, spotkaniu wigilijnym, imieninach, spotkaniach rodzinnych. Warto sprawdzić i zapobiegać wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Urządzenie którym dysponuje grodziska straż miejska z pewnością kojarzą kierowcy, którzy zostali poddani badaniu trzeźwości przez policjantów. Od koloru diody zależy, czy osoba badana jest trzeźwa, czy nie. Gdy dioda zaświeci się na zielono, znaczy, że badany jest trzeźwy. Kolor pomarańczowy mówi nam o tym, że w wydychanym powietrzu było minimum 0,15 promila, co w polskim prawie oznacza, że można wówczas prowadzić pojazdy, ale trzeba pamiętać że granica jest już blisko.

Gdy zaświeci się czerwona lampka, to znak że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę, ponieważ w wydychanym przez nas powietrzu jest ponad 0,2 promila alkoholu.

Podobne badanie wykonacie na posterunkach i komendach policji. Może różnić się tym, że znajdziecie tam stacjonarne alkomaty.

Zabrania się kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu:
Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego (art. 115 §16) i Ustawy (art.46, pkt. 3) zachodzi, gdy:

– zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,50/00 albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
– zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Stan po użyciu alkoholu w rozumieniu Ustawy (art.46, pkt. 2) zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
– stężenia we krwi od 0,20/00 do 0,50/00 alkoholu albo
– obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Zanim wsiądziesz za „kółko” sprawdź czy jesteś trzeźwy”

 1. ktosiu 1234 pisze:

  W Pruszkowie 26.12.2018r. pbez problemu wykoanłem badanie alkomatem.

 2. Smakosz pisze:

  Szkoda czasu i stresu kilka razy korzystałem za każdym razem było słychać „było nie pić”. „po co piles”… Oczywiście gdzie w Pruszkowie bo gdzie indziej policja jest tak blisko ludzi

 3. Smakosz pisze:

  Szkoda czasu i stresu kilka razy korzystałem za każdym razem było słychać „było nie pić”. „po co piles”…

 4. Wit pisze:

  Bzdura, byłem na komisariacie i bardzo grzeczny inaczej typ stwierdził że jak się pije to się nie jedzie i aktualnie żaden alkomat nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły