Zalew zmieni się nie do poznania?

Region

Kilka dni temu w Żyrardowie odbyły konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania Zalewu Żyrardowskiego. Zaprezentowano wizualizacje, na których możemy zobaczyć jak w przyszłości będzie wyglądał obiekt. Na 21,5 ha powierzchni miałaby powstać nowoczesna strefa rekreacyjna.

Mieszkańcy Pruszkowa oraz Grodziska Mazowieckiego chętnie wybierają się latem nad Zalew Żyrardowski. W bliskiej okolicy naszego regionu to jedna z niewielu możliwości spędzenia wolnego czasu nad wodą i jednocześnie „pod chmurką”. Miasto opracowało koncepcję zagospodarowania tego terenu. Szykują się duże zmiany.

Po pierwsze zakładany jest podział na strefy – dla rodzin z dziećmi, wypoczynku czynnego i biernego oraz sportu. Nie zapomniano o części reprezentacyjnej, czyli deptaku przy głównym wejściu. Również on będzie podzielony, z tym że na pasy. Pierwszy o szerokości 4 m, odcinek wyznaczony dla samochodów zaopatrzenia i usług (będzie pełnił też funkcje drogi pożarowej). Drugi o szerokości 2,5 m, który zostanie zieloną aleją z ławkami oraz trzeci 1,5-metrowy pas przeznaczony dla pieszych.

Na terenie zalewu powstanie wypożyczalnia sprzętu wodnego wraz z barem i zadaszonym tarasem, pod którym zmieści się lokal gastronomiczny. Miałby to być budynek w technologii tradycyjnej z drewnianym wykończeniem. Taras restauracyjny będzie oparty na palach. Ze wcześniej wspomnianego deptaku będzie można wejść bezpośrednio do wypożyczalni, pobrać sprzęt i wyjść na pomost cumowniczy.

W koncepcji znalazło się miejsce dla ścieżki rowerowej o długości 2,4 km wykonanej z mieszanki betonowo-asfaltowej. Ponadto na terenie znajdą się: labirynt, alejki spacerowe, parkingi, boiska, przystań dla sprzętu wodnego, budynki higieniczno-sanitarne, siłowni, pomosty, place zabaw, basen.

Parking główny pomieści 175 samochodów, zaś boczny do 50. Planowane boisko o wymiarach 25,6 m na 15,24 m zostałoby przystosowane do koszykówki i siatkówki. Planowane są też boiska do gry w piłkę nożną. Dzieci będą mogły bawić się m.in. w brodziku. Inne atrakcje to: strefa relaksu z hamakami, grilla z altanami i pergolami, polana (przystosowana pod pole namiotowe), stoły do tenisa i gier planszowych, miejsca dla wędkarzy.

Szczegółowa prezentacja dostępna jest tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.