Zaczną segregować domowe śmiecie

Region

Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego miesiąca mieszkańcy Rybia II rozpoczną domową segregację odpadów w systemie workowym. Jeśli metoda przyjmie się, tak jak m.in. w Brwinowie, Piastowie czy Pruszkowie, zostanie wprowadzony w całej gminie

System polega na bezpłatnym odbiorze już posegregowanych śmieci od mieszkańców. Zgodnie z założeniami programu, dostają oni bezpłatnie worki. Zapełniają je, w zależności od ich koloru, szkłem, plastikiem, papierem i w wyznaczonym dniu przygotowują do odbioru. Mieszkańcy m.in. Brwinowa, Pruszkowa i Piastowa, gdzie wprowadzono segregację odpadów w systemie workowym, chętnie korzystają z takiej formuły. Tym bardziej, że koszty takiej operacji pokrywają nie oni, a gminy. Teraz tematem zainteresowało się także osiedle Rybie II. Przewodniczący zarządu osiedla Rybie II Andrzej Górecki, przy wsparciu miejscowego radnego Dariusza Marcinkowskiego, postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i rozpoczął wprowadzanie programu. Zdecydowana większość już poparła ten pomysł.

Jeśli się sprawdzi…
– Skoro takie segregowanie domowych odpadów sprawdza się w sąsiednich gminach, dlaczego my nie mielibyśmy spróbować. W tej chwili zbierane są oświadczenia od mieszkańców wyrażających wolę uczestniczenia – mówi Andrzej Górecki. Rybie II miałoby przetrzeć drogę do wprowadzenia segregacji odpadów w systemie workowym. – Wójt chce potraktować nasz program jako pilotażowy. Jeśli się sprawdzi na osiedlu, to rozpropagowany zostanie na terenie całej gminy – dodaje.

To nie pierwsza lokalna inicjatywa, jaką chce podjąć Rybie II. W ubiegłym roku z funduszu sołeckiego zainwestowano tu w 10 uniwersalnych koszy m.in. na psie odchody. Mimo wcześniejszych obaw, że mogą być wykorzystywane nie koniecznie ze swoim przeznaczeniem lub że zostaną zniszczone, przyjęły się.

Małe kroki na początek
Na początek każdy chętny dostanie po dwa worki – jeden na szkło i jeden na plastik, broszurę informacyjną oraz harmonogram odbioru śmieci. Odbierane będą raz w miesiącu. Jeśli okaże się, że potrzeba częściej, tak będzie. Ma to robić wyspecjalizowana firma wyłoniona albo w drodze przetargu, albo konkursu ofertowego. Przy każdej takiej operacji mieszkańcy dostawać będą kolejne worki na wymianę. Zgodnie z ideą programu, śmiecie odbierane będą bezpłatnie. Za ich odbiór zapłaci fundusz sołecki, który przeznaczył 7 tys. zł na zakup worków. Inicjatywę finansowo wesprze też wójt.

Andrzej Górecki, zapytany, kiedy mieszkańcy Rybia II zaczną program, nadmienia, że wszystko zależy od tego, kiedy ogłoszony zostanie przetarg na świadczenie usługi. – Mam nadzieję, że stanie się to w najbliższych dniach. Wówczas od połowy kwietnia odbierane by już były worki z posegregowanymi śmieciami – informuje Górecki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.