Aktualizacja: Zabytkowy pociąg przejechał przez region

Region

"Pociąg z ochotnikami roku 1920" przejechał przez powiat grodziski i pruszkowski. Akcję tę zorganizowało Biuro Promocji m.st. Warszawy, z okazji Bitwy Warszawskiej.

Dziś, dokładnie o 13:48 na stację kolejową w Grodzisku Mazowieckim wjechał zabytkowy pociąg z ochotnikami 1920 roku.  Przejazd składu sprzed dziewięćdziesięciu lat był elementem inscenizacji historycznej upamiętniającej bitwę warszawską.

Rekonstrukcja wydarzeń rozpoczęła się inscenizacją 11 sierpnia w Chabówce a zakończy się jutro w Radzyminie i Wołominie gdzie odbędzie się bitwa warszawska. Pociąg, który wjechał na grodziską stację składał się z zabytkowych wagonów z lat dwudziestych i starego parowozu. Na końcu składu, na specjalnej platformie jechał pierwszy polski pojazd pancerny z 1920 roku, który był wykorzystany w Bitwie Warszawskiej. 

Mieszkańcy, którzy przybyli na stację by podziwiać historyczny skład najpierw usłyszeli gromkie zawołanie: ”Bij  bolszewika bij!” a potem z pociągu wysiedli polscy żołnierze w mundurach z 1919 r. i mundurach wojsk wielkopolskich a także ochotnicy z całej Polski, sanitariuszki PCK w strojach z epoki i harcerze. Ci ostatni rozdawali okolicznościową jednodniówkę wydaną w rocznicę Bitwy Warszawskiej, a także ulotki na temat zabytkowego składu.

Żołnierze zostali uroczyście przywitani przez grodziską Młodzieżową Orkiestrę Dętą, a gdy oficjalna część dobiegła końca, swobodnie rozłożyli się na schodkach i pomostach pociągu lub na platformie i odpoczywali. W tym czasie grodziszczanie mieli okazję wejść do zabytkowych wagonów, pokonwersować z maszynistą i zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Pociąg składał się z pięciu wagonów pasażerskich pierwszej i drugiej klasy i jednego towarowego. Drewniane siedzenia drugiej klasy jak i wyściełane fotele – pierwszej, były tłumnie oblegane przez dzieci i młodzież.

Punktualnie o 14:14 maszynista Czesław Nowak odgwizdał odjazd i w chmurach dymu wydobywających się z parowozu, zabytkowy pociąg powoli ruszył w stronę Pruszkowa. Niestety, tutaj nie zatrzymał się przy peronie, ale stanął na kilka minut na wysokości bocznicy SKM. Tuż przed godz. 15:00 przejechał na piątym torze dla pociągów towarowych.

Z Pruszkowa skład pojechał w kierunku Warszawy Głównej. W sobotę o godzinie 11:15 na stacji Warszawa Wileńska nastąpi uroczyste pożegnanie ochotników odjeżdżających na „front”. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej odbędzie się na polach pod Ossowem.

Powitanie pociągu w Grodzisku Mazowieckim:

Przejazd pociągu w Pruszkowie:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.