Zabytkowy pałac czeka remont

Brwinów

Piękna zabytkowa budowla w sercu Brwinowa zostanie odremontowana. Chodzi o pałac Wierusz-Kowalskich, który kilka lat temu gmina odkupiła od SGGW.

„Nasze marzenia się spełniają” – tymi słowami o mających rozpocząć się wkrótce pracach remontowych w zabytkowym pałacu poinformował burmistrz Arkadiusz Kosiński. – Po kilku miesiącach opracowywania dokumentacji projektowej przebudowy i remontu zabytkowego pałacu w brwinowskim parku, uzgodnieniach z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę, w piątek 12 stycznia 2018 r. złożyliśmy zawiadomienie do PINB o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych – zaznacza włodarz Brwinowa.

Do rozpoczęcia robót gotowe jest już wszystko. Wiadomo, kto przeprowadzi prace i wiadomo, że przedsięwzięcie zostanie dofinansowane ze środków unijnych. – W połowie 2016 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne na renowację pałacu z jego przebudową na cele kulturalno-oświatowe. Po rozpatrzeniu naszego wniosku, okazało się, że znaleźliśmy się na liście 11 szczęśliwców z całego Województwa Mazowieckiego, którzy otrzymali środki UE z tego konkursu dot. rewitalizacji. W efekcie 25 kwietnia 2017 r. podpisaliśmy umowę o dofinansowanie w wys. 3,5 mln zł. – informuje burmistrz Kosiński.

– Po przeprowadzeniu przetargu, wybraliśmy wykonawców prac projektowych i budowlanych renowacji pałacu i w dniu 25 lipca 2017 r. podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A – dodaje włodarz Brwinowa. Po zakończeniu remontu pałac ma być siedzibą m.in. ośrodka kultury Okej Brwinów.

Budynek w parku miejskim to jeden z najcenniejszych historycznie obiektów na terenie Brwinowa. Powstał w latach 30. ubiegłego wieku, służył najpierw jako letnia rezydencja rodziny Wierusz-Kowalskich, a następnie jako szpital polowy. Przez lata gospodarzem tego miejsca była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Od niedawna pałac jest już własnością gminy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.