Zabierz głos w sprawie parkingów

Podkowa Leśna

Podkowa Leśna na swojej stronie internetowej zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej komunikacji publicznej oraz parkingów. Ankieta powstała w oparciu o analizę możliwości rozwoju systemów parkingów „Parkuj i Jedź” dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego dla roku 2023.

W skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzi 40 gmin. Badanie ankietowe ma umożliwić przedstawienie preferencji komunikacyjnych mieszkańców poszczególnych miejscowości. Pozwoli to na zdiagnozowanie, gdzie istnieje potrzeba wybudowania parkingów „Parkuj i Jedź”.

Do udziału w ankiecie mieszkańców zachęca podkowiański magistrat. Podkowa zamierza ubiegać się o dofinansowanie na parkingowe inwestycje. – W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będą rozdzielane pieniądze. Fundusze te w nowej perspektywie unijnej przeznaczone są na alternatywne środki komunikacji i transportu. Wiąże się to z rozbudową oraz udogodnieniami dla osób korzystających z transportu publicznego, czyli. m.in. P+R. My jako gminy będziemy ubiegać się o finansowanie na budowę tego typu systemów – tłumaczy Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Tym samym rozpoczął się kolejny etap działań związanych z realizacją projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. – Ankieta powstała po to, aby z jednej strony poznać potrzeby i faktycznie zobaczyć, czy nasze plany pokrywają się z oczekiwaniami mieszkańców. Po drugie, de facto jest już to rozpoczęcie procesu negocjacji społecznych – mówi Tusiński. I dodaje: – Firma, która w ramach ZIT-u odpowiada za uspójnienie 40 gmin zebrała od samorządów informacje dotyczące naszych planów, potrzeb oraz spojrzenia na tę materię. Materiał ten został opracowany i teraz zaproponowano konsultacje i przeprowadzenie ankiet, aby zweryfikować te wszystkie wiadomości. Po tym powstanie koncepcja rozwoju. W jej ramach zostaną opracowane kryteria projektów, które samorządy będą musiały spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie. 

W Podkowie planowana jest budowana parkingu przy przystanku WKD. Mieszkańcy apelują, aby rozwiązać ten problem, gdyż nie mają, gdzie zostawiać samochodów. – Budowa tego obiektu jest konieczna. Będziemy się starali o pozyskanie funduszy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówił nam w październiku burmistrz Podkowy.

Warto wspomnieć, że w Pruszkowie powstaną dwa parkingi „P+R”. Miasto nie przeprowadzi jednak ankiety. Dlaczego? Trwają prace projektowe parkingów przy ul. Sienkiewicza i ul. Waryńskiego. Pierwszy z nich pomieści 350 samochodów i będzie dwupoziomowy. Z kolei przy Waryńskiego planowana jest budowa 130-150 miejsc parkingowych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.