Za dwa lata komputer sprawdzi maturę

Region

W 2013 r. maturzyści będą zdawać egzaminy dojrzałości za pośrednictwem komputera. Wyniki mają być znane już po kilku minutach, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zaoszczędzi miliony złotych.

Resort edukacji przeznaczył 4 mln zł na stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, za pośrednictwem którego maturzyści mieliby zdawać egzamin dojrzałości. MEN zapewnia, że korzystanie z programu przyniesie oszczędności m.in. dlatego, że nie będzie trzeba płacić egzaminatorom za sprawdzenie matury, bo zrobi to za nich komputer.

Średnio co roku do egzaminu dojrzałości przystępuje 400 tys. uczniów. Sprawdzenie jednego egzaminu kosztuje około 30 zł. Do tego dochodzą jeszcze inne wydatki m.in. na arkusze egzaminacyjne. System komputerowy mógłby więc co roku przynosić kilkumilionowe oszczędności.

Mimo, że program jest już gotowy, to na razie nie może zostać wdrożony ze względu na to, że wiele szkół nie posiada odpowiedniego sprzętu komputerowego. Dlatego na razie jedynie szkoły łódzkie będą zdawały za pomocą tego systemu egzaminy próbne, a dopiero w 2013 r. będzie można w ten sposób przeprowadzić matury dodatkowe.

Dużą zaletą jest też to, że maturzyści wynik egzaminu poznaliby już kilka minut po jego zakończeniu. Natomiast osoby niepełnosprawne mogłyby zdawać maturę bez wychodzenia z domu, będąc jedynie pod opieką nauczyciela.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.