Wzajemne honorowanie biletów z kłopotami

Region

Pasażerowie narzekają, że mimo wzajemnego honorowania biletów Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w pociągach tego pierwszego przewoźnika można dostać mandat za podróż z „miesięcznym” wystawionym przez WKD.

Taka sytuacja spotkała panią Katarzynę. – Razem z narzeczonym wracaliśmy z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego pociągiem Kolei Mazowieckich. Od dawna jeździmy z biletami miesięcznymi WKD i nie było z tym żadnych problemów. A tu przy kontroli okazało się, że nie mamy uprawnień do przejazdu. Pan kontroler „łaskawie” zgodził się sprzedać nam bilet KM zamiast wystawić mandat. Czy coś się nagle zmieniło i nikt o tym nie poinformował pasażerów? Po dotarciu do Grodziska pytaliśmy jeszcze w kasie o to, czy zlikwidowano wzajemne honorowanie biletów, ale nikt nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Usłyszeliśmy tylko, że coś chyba jest na rzeczy, bo nie my pierwsi zgłaszamy się w tej sprawie – opisuje pasażerka. 

Podróżnych uspokajamy. We wzajemnym honorowaniu biletów nic się nie zmieniło. Z biletami WKD, poza tymi jednorazowymi, można jechać pociągami KM na odcinku Warszawa Śródmieście – Grodzisk Mazowiecki. Tyle w teorii. O praktykę zapytaliśmy bezpośrednio przewoźnika. – Ze względu na brak szczegółów dotyczących konkretnych przypadków, a także z uwagi na brak prowadzonych postępowań w powyższych sprawach, trudno mi jednoznacznie zdecydować o winie leżącej po stronie pracowników KM czy po stronie podróżnych – mówi Jolanta Maliszewska z biura prasowego Kolei Mazowieckich. 

Co ma zrobić pasażer z ważnym biletem okresowym WKD, jeśli jego prawo do przejazdu zostanie podważone? 
– W podobnych sytuacjach, w przypadku uporczywego kwestionowania biletu WKD odcinkowego imiennego i odcinkowego bezimiennego w pociągu KM przez kierownika pociągu, konduktora, kontrolera ZW „Renoma”, prosimy o udostępnienie dokumentu tożsamości w celu wystawienia wezwania do zapłaty, w którym organ kontrolny zobowiązany jest zamieścić numer zakwestionowanego biletu WKD. W tym przypadku podróżny może odmówić przyjęcia wezwania do zapłaty, a następnie złożyć skargę pisemną w dowolnym punkcie odprawy KM lub skontaktować się z punktem informacyjnym Call Center tel. (22) 364 44 44, podając szczegóły zaistniałego zdarzenia, czyli numer wezwania do zapłaty, nr biletu WKD (wskazane jest przekazanie kopii biletu okresowego), numer pociągu i godzinę zdarzenia, lub drogą internetową na adres: skargi@mazowieckie.com.pl – tłumaczy Jolanta Maliszewska z biura prasowego Kolei Mazowieckich. Jak zapewnia, w przypadku potwierdzenia zaistniałego zdarzenia w stosunku do osoby dokonującej kontroli zastosowane zostaną surowe wnioski służbowe.

Pasażerowie powinni więc bez obaw korzystać wymiennie z usług obu przewoźników, pod warunkiem że mają przy sobie bilet okresowy, czyli minimum 30-dniowy. A wszelkie kłopoty z ich uznaniem zgłaszać. 
Przypominamy jednocześnie, że wzajemnie honorowanie biletów WKD i KM odbywa się na mocy oddzielnego porozumienia między spółkami, a do dyspozycji podróżnych jest także tzw. wspólny bilet ZTM-KM-WKD. To rozwiązanie obowiązujące na odcinku linii WKD między stacjami Warszawa Śródmieście-Opacz, obejmujące kursy KM do Pruszkowa (a także do Sulejówka Miłosnej, Śródborowa, Zalesia Górnego, Płochocina, Legionowa i Zagościńca). Polega na uznawaniu przez przewoźników biletów ZTM (od dobowego wzwyż) w swoich pociągach.

Umowę w tej sprawie KM i ZTM podpisały w ostatnich dniach grudnia i po raz pierwszy przedłużyły ją nie na rok, ale na cztery lata. – To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Mazowsza korzystających na co dzień z komunikacji kolejowej, autobusowej i tramwajowej. Wspólny bilet to nie tylko atrakcyjniejsza oferta cenowa, ale przede wszystkim mniej dokumentów – zamiast dwóch biletów mamy jeden. Cieszę się, że wieloletnia współpraca Kolei Mazowieckich i Zarządu Transportu Miejskiego pozwoliła na wypracowanie długoterminowej oferty dla osób dojeżdżających do pracy w Warszawie – stwierdził Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. 

Jak czytamy w komunikacie, w 2016 roku Koleje Mazowieckie na całym obszarze wspólnego biletu wykonają ponad 5,3 mln pociągokilometrów (to jednostka rozliczeniowa przyjęta w umowie – przyp. red.). W kolejnych latach wielkość pracy przewozowej będzie zależała od harmonogramu modernizacji linii i stopniowego zwiększania oferty przewozowej przez KM. 

A co ze wspólnym biletem dla WKD na odcinku od Śródmieścia do Opaczy? – Obowiązuje i będzie obowiązywał w 2016 r. Nie ma żadnego zagrożenia dla tego porozumienia, gdyby było informowalibyśmy o tym z dużym wyprzedzeniem – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11371

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4286

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3232

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3198

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23