Wystawa plenerowa IPN w Grodzisku

Grodzisk Maz.

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego i okolic będą mieli okazję zapoznać się z wynikami prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Już w piątek, 26 lutego, na Placu Zygmunta Starego pojawi się wystawa plenerowa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...«* Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.

Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie wystawy będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów oraz genetyków współpracujących z historykami. Wystawa to efekt wspólnych wysiłków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prace prowadzone były w ramach projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″ oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Wystawę będzie można oglądać już od 26 lutego. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 14.30. Weźmie w nim udział Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, z którym będzie można porozmawiać o 15.00 w sali widowiskowej grodziskiego Centrum Kultury. Nie zabraknie również wątku artystycznego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przygotowali przedstawienie "Bo warto pamiętać".

Celem wystawy jest oddanie czci i pamięci żołnierzom pomordowanym przez Urząd Bezpieczeństwa i często pochowanych w nieznanych miejscach. Ekspozycję w Grodzisku będzie można oglądać do 30 kwietnia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.