Wyrazili zaniepokojenie projektem ustawy metropolitalnej

Raszyn

Mieszkańcy Raszyna są zaniepokojeni projektem nowelizacji ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Obawiają się wcielenia do stolicy. Władze gminy rozwiały wszelkie wątpliwości.

Do raszyńskiego urzędu wpłynęło pismo wraz z podpisami mieszkańców, którzy są zaniepokojeni zamieszaniem wokół projektu „Warszawa 33+”. Władze gminy podkreślają, że nie planują przyłączenia do stolicy. – Do Urzędu Gminy Raszyn wpłynęło pismo od mieszkańców, w którym wyrazili swoje zaniepokojenie informacjami dotyczącymi projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Wójt na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Gminy Raszyn, wytłumaczył oraz uspokoił mieszkańców, że gmina Raszyn nie planuje żadnego przyłączenia do Warszawy. Zachowa swoją podmiotowość i funkcjonować będzie w ramach tych samych zasad i granic terytorialnych. Jej istnienie w obecnym kształcie jest absolutnie niezagrożone. Władze samorządowe, radni i wójt będą wybierani przez mieszkańców na dotychczasowych zasadach. Rada Gminy, tak jak jest to obecnie, ustalać będzie wysokość podatków lokalnych i opłat za wywóz odpadów komunalnych oraz zatwierdzać wysokość opłat za wodę i zrzut ścieków – wyjaśnia nam Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn.

Wśród mieszkańców pojawiła się idea przeprowadzenia referendum. – Wójt przekazał również mieszkańcom, że przedstawiony projekt ustawy jest jedynie propozycją do dyskusji i ma, jak zapewniał wojewoda mazowiecki oraz poseł wnioskodawca, wrócić do konsultacji społecznych. Referendum nie jest konieczne, ponieważ projekt ustawy został cofnięty do konsultacji społecznych i było by ono bardzo kosztownym i bezzasadnym – podkreśla Kucharski.

Gmina apeluje do mieszkańców o spokój. – Władze Gminy na bieżąco monitorują prace nad projektem ustawy. Jak zapewnia Wójt Andrzej Zaręba nie zostaną podjęte żadne decyzje, które uderzały by w interes naszych mieszkańców – zapewnia zastępca wójta Raszyna.

Warto przypomnieć, że raszyńscy radni zajęli stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Przeczytasz o tym tu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.