Wypożyczalnie rowerów nie do końca kompatybilne, ale… będą

Region

Gdy użytkownicy Pruszkowskiego Roweru Miejskiego chcą pozostawić jednoślad w wypożyczalni Roweru Gminnego Michałowice to spotka ich przykre doświadczenie – kara, w postaci 7-dniowego zakazu wypożyczania rowerów. Dlaczego tak jest? Postanowiliśmy zająć się tym tematem. Wkrótce problem ma zostać rozwiązany.

Uwagę na tą nieścisłość zwróciła jedna z naszych czytelniczek. – Często poruszam się rowerem z Pruszkowa do Reguł i odwrotnie. Lubię korzystać z wypożyczalni rowerów, jako ekologicznej alternatywy w stosunku do innych rodzajów transportu. Natomiast spotkała mnie ostatnio niemiła sytuacja. Wypożyczyłam rower w Pruszkowie i pojechałam w kierunku urzędu gminy Michałowice. Pozostawiłam rower w wypożyczalni przy urzędzie. Niestety otrzymałam wiadomość od operatora, że otrzymuję karę 7-dniowego zakazu korzystania z wypożyczalni ponieważ zostawiłam rower z Pruszkowa w Regułach. Dodam, że wcześniej robiłam odwrotnie i w Pruszkowie bez problemu zostawiałam rowery z gminy Michałowice. Dlaczego tak jest? – dopytuje Małgorzata Sieradzka. – Jestem bardzo oburzona, że te systemy nie są kompatybilne, zwłaszcza, że zewsząd namawia się do korzystania z transportu dobrego dla środowiska – dodaje.

Najpierw skontaktowaliśmy się w tej sprawie z pruszkowskim urzędem. Okazuje się, że Pruszków ma podpisane porozumienie w sprawie pozostawiania rowerów w innych wypożyczalniach np. z Warszawą, ale niestety z Michałowicami jeszcze nie. Aby systemy wypożyczalni były kompatybilne, należy podjąć odpowiednią uchwałę na sesji rady gminy Michałowice. – Wypożyczalnie nie są jeszcze kompatybilne ponieważ nie posiadamy podpisanego porozumienia z gminą Michałowice. Z naszej strony jesteśmy gotowi. Doprowadziliśmy do tego, że firma Nextbike przygotowała stacje rowerów w Michałowicach do kompatybilności z naszym systemem oraz rada miasta Pruszkowa podjęła uchwalę w sprawie podpisania porozumienia. Posiadamy takie porozumienie z Warszawą, a w temacie gminy Michałowice… cisza – mówi Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Wobec tego skontaktowaliśmy się z wójtem sąsiedniej gminy. Kiedy sprawa zostanie rozwiązana? – Dla nas jest kwestia tylko tego, że musimy wprowadzić najpierw kartę mieszkańca po to, żeby zachować profity, które nasi mieszkańcy mają zapewnione na chwilę obecną. Musimy zawrzeć wszystkie porozumienia z: operatorem, Warszawą i Pruszkowem. Finalizujemy to i w najbliższym czasie sprawa zostanie rozwiązana. Myślę, że jeszcze w lipcu – powiedział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.