Wyłudzenia kredytowe liczone w milionach

Nadarzyn

Kontynuujemy temat wyłudzeń kredytowych przez byłych pracowników Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Pojawiły się nowe informacje.

Przypomnijmy. We wtorek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 13 osób w związku z wielomilionowymi wyłudzeniami. Afera ma dotyczyć dwóch banków, wspomnianego BS w Nadarzynie oraz SK Banku w Wołominie. – Możemy potwierdzić to, że faktycznie funkcjonariusze delegatury katowickiej Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali wczoraj 13 osób. Te zatrzymania mają związek ze śledztwem SK banku w Wołominie i Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Chodzi o wyłudzenia setek milionów złotych kredytów – informował nas Temistokles Brodowski z CBA.

Tymczasem zarząd nadarzyńskiego banku wydał oświadczenie, że zatrzymano byłych pracowników a sprawa nie ma związku z SK Bankiem w Wołominie. – W związku z pojawieniem się w mediach informacji dotyczących zatrzymania członków byłego Zarządu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, obecny Zarząd Banku oświadcza, że osoby zatrzymane przez CBA od ponad roku nie są pracownikami Banku Spółdzielczego w Nadarzynie i od tego czasu nie pełnią w nim żadnych funkcji, a co za tym idzie nie mają żadnego wpływu na jego funkcjonowanie. Doniesienia medialne w sposób nieuzasadniony łączą sytuację SK Banku w Wołominie z sytuacją Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, który jest odrębnym i niezależnym Bankiem – napisano na stronie www.bsnadarzyn.pl.

Obecny zarząd twierdzi, że środki finansowe klientów banku w Nadarzynie są bezpieczne. – Obecna sytuacja finansowa Banku w żaden sposób nie zagraża jego działalności, a aktywa Klientów Banku są bezpieczne. Bank w pełni wywiązuje się ze wszelkich umów i zobowiązań wobec klientów, a środki finansowe zdeponowane w Banku są bezpieczne.  Klienci indywidualni i instytucjonalni mają do nich pełny i ciągły dostęp. Bank Spółdzielczy w Nadarzynie, podlega nadzorowi KNF i jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym – czytamy dalej.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Prokuratura poinformowała, że każda z zatrzymanych osób usłyszała zarzuty. Wśród nich mieli znajdować się były prezes i były wiceprezes Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Śledztwo dotyczy niegospodarności, oszustw i wyłudzeń kredytów dokładnie z tego banku. – Łączne straty to 100 mln zł – powiedział podczas konferencji prok. Radosław Wasilewski.

Jak miał wyglądać cały proceder? Sposób działania był bardzo prosty. Mocno zawyżano wartość danych gruntów. Podmioty składały wnioski o kredyt, załączano zawyżone wyceny nieruchomości, bank zatwierdzał wniosek bez sprawdzania go.

Sprawa jest rozwojowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.