Kolejka oczekujących na kanalizację

Region

Mieszkańcy wsi Sękocin Stary w gminie Raszyn nieśmiało podpytują władze regionu, kiedy dotrze do nich kanalizacja. Wiedzą, że władze postarały się i dostały unijne dofinansowanie na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Okazuje się, że muszą czekać cierpliwie, bo pojawiły się drobne trudności.

W przypadku Sękocina Starego trudno o konkretne terminy rozpoczęcia inwestycji. Wszystko wiąże się z tym, czy będzie można umieścić kolektor w al. Krakowskiej. Zgodę na to musi wydać zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak poinformowała nas Anna Wierzbicka z urzędu gminy, koordynująca realizację przedsięwzięcia, wszystko rozstrzygnie się niebawem.

– Na 13 grudnia, między innymi w tej sprawie w GDDKiA ma być zwołane spotkanie tzw. rady technicznej. Uczestniczyć w nim będą m.in. przedstawicie gminy Raszyn i firmy Safage, wykonującej projekt kanalizacji. Zobaczymy, jakie decyzje tam zapadną – informuje Anna Wierzbicka. Zaznacza, że projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Raszyn powstał na podstawie koncepcji, wobec której nie zgłaszano większych uwag. – Mamy nadzieję, że i GDDKiA nie ma podstaw, by nie zaakceptować naszej koncepcji. Ta zakłada powstanie sieci kanalizacyjnej w głównych ciągach komunikacyjnych – dodaje.

Prawda jest taka, że dopóki nie będzie zgody GDDKiA na umieszczenie kolektora w al. Krakowskiej, sprawa skanalizowania mocno się komplikuje. – Jeżeli okaże się, że GDDKiA nie wyrazi zgody na poprowadzenie głównego kolektora w al. Krakowskiej, będziemy zmuszeni prowadzić ją po prywatnych działkach. A wystarczy, że jedna osoba powie „nie” i inwestycja zostaje zablokowana – puentuje Anna Wierzbicka.

Gmina na realizację kanalizacyjnego projektu dostała unijne dofinansowanie na ponad 33 mln zł. Część z tych pieniędzy została już wydana, bo projekt jest realizowany. Prace zakończono m.in. w  Nowych Grocholicach. Ogłoszone są już przetargi na budowę kanalizacji we wsi Falenty, Dawidy Bankowe i Łady oraz na Skraju we wsi Raszyn i Rybie. Wyłoniony wykonawca ma rozpocząć prace na wiosnę.

Sołtys wsi Sękocin Stary Krzysztof Dziekański, gdy jest pytany przez mieszkańców, co z planami kanalizacyjnymi, odpowiada: – Czekamy w kolejności. Jesteśmy na samym końcu nitki zaplanowanej do skanalizowania. Ale władze obiecały, to się doczekamy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.