Wrzesin będzie miał pediatrię

Region

Oddział pediatryczny z przytulnymi salami dla młodszych i starszych dzieci, nowoczesny blok porodowy, komfortowa sala cięć cesarskich, dodatkowe bloki operacyjne. Jako dopełnienie częściowo zadaszone patio z wyjściem na ogród. Wszystko zaaranżowane w dobudowanej części szpitala powiatowego na Wrzesinie. Tak w skrócie wygląda koncepcja rozbudowy pruszkowskiej placówki.

O tym, że w Pruszkowie potrzebny jest oddział pediatryczny, nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie, gdy dziecko potrzebuje hospitalizacji, musi jechać albo do Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, albo do którejś z placówek w Warszawie. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że i powiat pruszkowski (organ założycielski szpitala na Wrzesinie), i dyrektor placówki chcą uruchomić pediatrię. By tak się stało, konieczne jest rozbudowanie obecnego budynku.

– W tej kubaturze obiektu nie ma możliwości zrobienia oddziału pediatrycznego. Budynek nadaje się na takie funkcje jak teraz. A pediatria jest moim cichym marzeniem – mówi dyrektor szpitala na Wrzesinie Mieczysław Brągoszewski.

Pacjentów będzie 
coraz więcej
Zdaniem dyrektora w Pruszkowie i okolicach przybywać będzie potencjalnych małych pacjentów. – Wystarczy popatrzeć, w jakim tempie budowane są nowe osiedla. W przeważającej większości wprowadzają się tam młodzi ludzie z dziećmi. Naturalną koleją rzeczy jest też fakt, iż potomków będzie przybywać – dodaje Mieczysław Brągoszewski.

Zdradzając koncepcję rozbudowy szpitala nadmienia, że placówka nie stanie się drugim Szpitalem Zachodnim, bo nie o to chodzi. – Koncepcja stworzona została w taki sposób, aby zwiększyć dostęp pacjentów do usług podstawowych, diagnostyki i lekarzy specjalistów – dodaje.

Funkcjonalność i komfort pacjentów
Modernizacyjny lifting budynku szpitala zachowałby jego aktualny architektoniczny charakter. Rzut poziomy placówki nadal miałby kształt litery H. Wkomponowano by w to dodatkowe skrzydło i przeszklone patio, z którego wychodziłoby się na ogród z ławkami.

Na oddziale pediatrycznym zaprojektowano 11 sal dla starszych i młodszych dzieci z około 30 łóżkami. W pokojach maluchów przewidziano także łóżka dla ich rodziców lub opiekunów. Wszystko przeszklone, by widać było, co się dzieje w danej sali. Sala cięć cesarskich byłaby większa, przez co bardziej komfortowa. Podobnie jak nowoczesny blok porodowy i bloki operacyjne. I coraz bardziej potrzebny oddział okulistyczny.

Zielone światło od powiatu pruszkowskiego
Funkcjonalna koncepcja rozbudowy szpitala zaproponowana przez dyrektora Brągoszewskiego została przyjęta przez radę powiatu pruszkowskiego. Na ostatniej sesji rady pod koniec października wspomniano o planie rozbudowy szpitala na Wrzesinie.

Dyrektor Brągoszewski ma nadzieje, że projekt budowlano-wykonawczy powstanie w 2011 r. To podstawa by ruszyć z pracami. Jego koszty oszacowano na 800 tys. zł. 
– Jak mi wiadomo, w projekcie budżetu na przyszły rok przewidziano na to pieniądze – mówi szef szpitala na Wrzesinie. Rozbudowa placówki trwałaby do trzech lat i kosztowała około 
35 mln zł. Dyrektor Brągoszewski nadmienia, że wszystko zależy od możliwości budżetowych powiatu pruszkowskiego oraz przychylności radnych.

Należy mieć nadzieję, że kwestia rozbudowy powiatowego szpitala na Wrzesinie nie stanie się pretekstem do partyjnych rozgrywek radnych. Bo przecież wszystkim powinno zależeć na poszerzaniu oferty usług zdrowotnych w naszym rejonie. A tak nowoczesnego obiektu będzie można tylko pozazdrościć.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.