Straż miejska przeszkoli młodzież

Region

Sekcja do spraw profilaktyki pruszkowskiej straży miejskiej opracowała 
program szkoleń dotyczących dopalaczy.

Choć od zamknięcia sklepów z dopalaczami – po decyzji głównego inspektora sanitarnego – minęły prawie dwa miesiące, a prezydent na początku listopada podpisał przeciwko nim ustawę, to problem z tzw. artykułami kolekcjonerskimi nie zniknął. Zmieniły się jedynie kanały ich dystrybucji i sprzedaży. Właśnie tematyce dopalaczy poświęcone będą szkolenia dla pruszkowskich uczniów. Opracowała je sekcja do spraw profilaktyki miejscowej straży miejskiej.

Autor szkolenia i jednocześnie kierownik sekcji ds. profilaktyki pruszkowskiej straży miejskiej Piotr Deputowski zapewnia, że formuła spotkań z uczniami daleka jest od suchej moralizatorskiej pogadanki. – Opracowując materiał szkoleniowy wiedziałem, że muszę unikać mentorskich tonów, bo to nie zainteresuje młodzieży. Stawiam na wywołanie wspólnej dyskusji, refleksji, a wnioski nasuną się same – mówi.

– Uczniowie postawieni zostaną przed różnymi problemowymi zagadnieniami związanymi z dopalaczami, m.in.: po co ktoś po nie sięga? Chodzi o to, by wywołać dyskusję, obnażyć prawdę o dopalaczach. Naświetli ją wywiad z rzecznikiem prasowym sklepów z dopalaczami. Nie kryje on, że w sprzedaży chodzi o dochodowy biznes – dodaje Deputowski.

Na początku adresatem szkolenia będzie młodzież gimnazjalna. W następnej kolejności także chętni rodzice. Wielu z nich ma znikomą albo żadną wiedzę na temat dopalaczy. Począwszy od tego, jak wygląda i zachowuje się młody człowiek po ich zażyciu, po zgubne skutki ich działania.

Jako pierwsi z prezentacją zapoznają się dyrektorzy, psycholodzy i pedagodzy z pruszkowskich placówek. Robocze spotkanie odbędzie się niebawem w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Tam też ma być opracowany harmonogram szkoleń w poszczególnych szkołach. Mają się one rozpocząć już w grudniu.
Tego typu inicjatywy są oczywiście potrzebne. Nie miejmy jednak złudzeń. Szkolenie trwające godzinę lekcyjną, nie załatwi sprawy.

O dopalaczach i przyczynach ich zażywania powinni z młodzieżą rozmawiać także rodzice i opiekunowie. Tylko wspólny antydopalaczowy front – dom – szkoła – służby, może przynieść skutek. – Jeśli po szkoleniu chociaż jedna osoba zawaha się przy zakupie artykułu kolekcjonerskiego, to będzie sukces – puentuje Piotr Deputowski zapytany, czego oczekuje po spotkaniach z młodzieżą.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy