Dalszy ciąg dezinformacji

Region

Konduktorzy Kolei Mazowieckich nie chcą honorować biletów warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego na odcinku z Pruszkowa do Brwinowa i potem z Brwinowa do Warszawy w pociągach, które omijają Pruszków, Piastów, Ursus i Włochy. Nasi czytelnicy skarżą się, że są odsyłani z kwitkiem, zmuszani do wykupienia biletu na odcinku Pruszków – Brwinów – Pruszków lub straszeni, że zapłacą karę za jazdę na gapę. Wszystko przez brak precyzyjnej informacji, której nie otrzymali nie tylko pasażerowie, ale także konduktorzy.

– Wsiadłam w Pruszkowie do pociągu w kierunku Brwinowa. Chciałam się tam przesiąść na pociąg do Warszawy, który omija Pruszków – mówi nasza czytelniczka Anna z Pruszkowa. – Konduktor nie chciał mi postawić stempelka na jednorazowym bilecie ZTM, bo powiedział, że za Pruszkowem już jest nieważny. No to jak to jest? Pozabierali pociągi, dojechać do Warszawy nie ma jak, i jeszcze chcą, żeby pasażer dodatkowo zapłacił za to, że ma utrudnienia – żali się czytelniczka.

Przez Brwinów szybciej i wygodniej
O tym jak trudno jest wydostać się z Pruszkowa do Warszawy w godzinach popołudniowych pisaliśmy już przed tygodniem i przed dwoma tygodniami. Pasażerowie z Pruszkowa w godz. 14.00 – 19.00 nie mają żadnego bezpośredniego pociągu do stolicy. Pozostaje im jazda pociągiem wahadłowym do Ursusa i dalej autobusem zastępczym ZS2 do Warszawy Zachodniej (na taką podróż traci się 2,5 godziny), lub cofnięcie się do Brwinowa i tam przesiadka na bezpośredni pociąg do stolicy, który omija stacje w Pruszkowie, Piastowie, Ursusie i Włochach (w ten sposób przy odrobinie szczęścia można się znaleźć w Warszawie w ciągu 30 minut).

– Logiczne, że w takiej sytuacji każdy wybierze szybszą i wygodniejszą podróż przez Brwinów – dodaje czytelniczka. – Tylko dlaczego wymaga się ode mnie dodatkowej opłaty? W czasie utrudnień w ogóle powinny być obniżone ceny za bilety. A nie dość, że nie są, to jeszcze musimy ponosić dodatkowe koszty.

Jedni honorują, inni – nie
To jednak nie do końca prawda, że konduktorzy nie chcą honorować biletów jednorazowych na trasie z Pruszkowa do Warszawy przez Brwinów. Jedni nie honorują, inni – tak.

– Jeżeli wsiadamy w Warszawie i jedziemy do Pruszkowa na jednorazowym bilecie ZTM, a pociąg się w Pruszkowie nie zatrzymuje, to wysiadamy w Brwinowie i najbliższym pociągiem wracamy do Pruszkowa. I wszystko jest w porządku – wyjaśnia konduktor w jednym z pociągów KM, do którego wsiedliśmy w Brwinowie. A czy w przeciwną stronę jest tak samo? Tego funkcjonariusz kolei nie był już pewien, ale bilet podstemplował.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z KM i ZTM, w związku z utrudnieniami spowodowanymi remontem na stacjach Włochy i Ursus, pasażerowie jadący na wspólnym bilecie ZTM (tj. od dobowego wzwyż) mogą w ten sposób podróżować. Jednak informacja, jaką przed tygodniem podały KM, była nieprecyzyjna i sugerowała, że można tak jeździć również na jednorazowych biletach ZTM.

Zaskoczeni, jak drogowcy zimą
Pasażerowie zarzucają kolei kompletne nieprzygotowanie do wyjątkowej sytuacji, jaką jest remont, brak jasnych zasad, które obowiązywałyby w takich okresach, oraz dezinformację. – Kolejarze są zaskoczeni tym remontem zupełnie tak, jak drogowcy zimą w styczniu – śmieje się starszy pasażer. Przede wszystkim jednak podróżni mówią o tym, że żaden z przewoźników w tym wyjątkowym okresie nie robi nic, by ułatwić podróż, bo ma na względzie głównie swój zysk. Kolej odpiera te zarzuty. – Jednorazowe bilety ZTM obowiązują w pociągach KM właśnie ze względu na wyjątkową sytuację związaną z remontem. Normalnie w ogóle nie można na nich jeździć nawet w strefie wspólnego biletu – powiedziano nam w biurze prasowym KM.

Po pewnym czasie KM postanowiły jednak sprecyzować podaną wcześniej informację. – Na jednorazowych i krótkookresowych (20-minutowy, 40-minutowy) biletach ZTM, nie można odbyć podróży z Pruszkowa do Warszawy przez Brwinów oraz z Warszawy do Pruszkowa przez Brwinów – informuje rzecznik KM Donata Nowakowska. – Taką podróż można odbyć jedynie na podstawie biletów ZTM ważnych w 1 i 2 strefie: dobowych, trzydniowych, siedmiodniowych, 14-dniowych, 30-dniowych, 90-dniowych, seniora oraz uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.