Rewitalizacja osiedla z poślizgiem?

Region

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mieszkańcy osiedli przy ulicach: al. Tysiąclecia i Reja w Piastowie, od grudnia będą mieć nowe parkingi, drogi manewrowe i chodniki. A na wiosnę w miejsce wyciętych drzew i krzewów, nasadzona ma być nowa zieleń. Za wewnątrzosiedlową rewitalizację miasto zapłaci ponad 621 tys. zł.

Od lat zmorą mieszkańców osiedla sprzed ponad pół wieku jest brak miejsc parkingowych. Kierowcy stawiają swoje auta gdzie popadnie, przez co osiedlowe uliczki praktycznie są  nieprzejezdne, a trawniki rozjeżdżone. Nie najlepiej wyglądają też wysłużone chodniki. Betonowe płyty są mocno popękane i praktycznie się rozlatują. Nawierzchnia wewnętrznych dróg wygląda nie lepiej. Władze Piastowa zdecydowały się więc na gruntowne odnowienie terenu. Firma, która wygrała przetarg, ma za zadanie m.in. przebudować drogi i utworzyć parkingi wraz z odwodnieniem.

Dużo do zrobienia
Przed wykonawcą nie lada wyzwanie. Z wyznaczonymi robotami musi uporać się do 30 listopada, a jest co robić. Najpierw trzeba usunąć drzewa i krzewy kolidujące z przebudową dróg i budową miejsc parkingowych. Do wycięcia wytypowano ponad 30 drzew i krzewów, pozostałe będą adaptowane do nowych uwarunkowań, czyli np. zostaną przycięte. Zniknie np. lipa drobnolistna, ponieważ koliduje z planowanymi miejscami postojowymi i drogami wewnętrznymi. Podobnie jak jesion wyniosły czy jałowiec łuskowaty. Urzędnicy zapewniają, że na wiosnę przeprowadzone zostanie nasadzanie nowych drzew i krzewów. – Już wkrótce powstanie projekt nasadzeń, zatwierdzony przez inspektorów zieleni – mówi Grzegorz Jasiński, specjalista 
ds. inwestycji w piastowskim urzędzie miejskim.

Kolejnym etapem prac będzie rozebranie nawierzchni aktualnych chodników z kostki betonowej, krawężników, obrzeży trawników, nawierzchni z płyt betonowych oraz regulacja studzienek.

Duże zmiany
W sąsiedztwie budynków ul. Reja nr.: 5, 6, 7 powstaną nowe miejsca parkingowe. W chwili obecnej formalnie ich nie ma. Samochody parkują więc na dziko, zastawiając drogę, chodniki i trawniki. Po rewitalizacji mieszkańcy zyskają przy jezdniach 28 miejsc parkingowych. Przebudowane zostaną też osiedlowe drogi. Obecnie część z nich jest szerokości trzech metrów, pozostałe mają pięć. Po przebudowie wszystkie wewnątrzosiedlowe drogi będą szerokości czterech metrów. Jedynie ta wyjazdowa w kierunku do ul. Reja będzie szeroka na pięć metrów. Nowe chodniki wykonane zostaną z kolorowej kostki brukowej. Niektóre zostaną poszerzone. Obecnie mają 1,5 metra szerokości. Nowe mają mieć nawet 2 metry szerokości. W ramach inwestycji zaprojektowano też kanał odwadniający o długości 50 metrów. Jego zadaniem będzie odprowadzanie wód deszczowych do kanału deszczowego w ul. Reja. Podobne zmiany zaplanowano też przy budynkach Reja nr.: 8, 9 i 12

Zdążą w terminie?
Problem w tym, że póki co, firma która wygrała przetarg niezbyt kwapi się do pracy. – Tu praktycznie nic się nie dzieje. Na razie wycięto nam około 20 drzew i krzewów. Myślałem, że potem roboty ruszą pełna parą i jakoś tego nie widać – skarży się pan Mirosław, mieszkaniec bloku przy ul. Reja. Gdy lokatorzy dowiedzieli się o planach modernizacji szczególnie ucieszyli się z budowy parkingów. – Miejsca parkingowe są tu bardzo potrzebne. Teraz samochody stawiane są praktycznie wszędzie – dodaje pan Stanisław, innym lokator okolicznych bloków.

Nie tylko mieszkańcy zabudowań przy Al. Tysiąclecia i ul. Reja martwią się powolnym postępem prac przy inwestycji. Jasiński nie kryje, że wykonawca był już upominany z powodu powolnego postępu prac. – Z tego co wiem, to obecnie prace prowadzone są w rejonie Al. Tysiąclecia, Reja i Asnyka. Ich postęp pozostawia wiele do życzenia. Cóż, nie jest to prężnie działająca firma – dodaje urzędnik. Nadmienia też, że w ostateczności pozostanie zerwanie umowy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.