Wycięli drzewa, szukają porozumienia

Piastów

Kolejarze zabrali głos w sprawie wycinki drzew na peronie PKP w Piastowie. Podkreślają, że działali zgodnie z prawem i szukają porozumienia z władzami miasta.

W nocy z 21 na 22 lutego pod topór trafiło pięć robinii akacjowych. Spór o drzewa trwał od kilku miesięcy. Mieszkańcy przy wsparciu burmistrza Grzegorza Szuplewskiego sprzeciwiali się planowanej wycince. W sierpniu ubiegłego roku udało im się powstrzymać zapędy kolejarzy, jednak tym razem nie byli w stanie nic zrobić.

Mieszkańcy nie wyobrażają sobie peronu bez drzew. Część z nich na facebook’u stworzyła grupę „Akcja Akacja”. Jej członkowie poważnie myślą o posadzeniu nowych drzew i otwarcie prezentują swoje stanowisko. W niedzielę, 28 lutego, zjawili się na peronie PKP, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze jako wyraz rozpaczy po wyciętych drzewach.

Do sytuacji odniosła się spółka PKP PLK. Kolejarze zaznaczają, że wycinka drzew była konieczna. Chodzi o kwestię bezpieczeństwa. – Decyzja UTK (Urząd Transportu Kolejowego – przy.red.) odnosząca się do otoczenia linii min. w i koło Piastowa wskazuje, że drzewa powinny zostać usunięte. Gdyby spadające konary wyrządziły komuś krzywdę, bądź wstrzymały pociągi – to PLK byłaby za to odpowiedzialna. Tylko na Mazowszu w ubiegłym roku powalone gałęzie i drzewa wstrzymały kilkadziesiąt pociągów opóźniając je na blisko 1000 minut. Nie chcieliby Państwo pewnie znaleźć się w takim pociągu – napisała spółka PKP PLK na swoim fanpage’u.

Kolejarze odnieśli się również do zarzutów o bezprawne działanie. Spółka zapewnia, że postępuje zgodnie z przepisami. – Działania PLK są zgodne z prawem, choć wiemy, że burmistrz jest odmiennego zdania. Posiadamy wszystkie wymagane zgody i opinie, a urząd miasta był, jest i będzie na bieżąco informowany o działaniach związanych z pracami na terenie miasta. Chcemy podkreślić, że rozumiemy Wasze emocje, ale w kwestiach bezpieczeństwa musimy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i nałożonymi na nas obowiązkami – czytamy w komunikacie PKP PLK.

Linię kolejową czeka modernizacja. Po jej zakończeniu trzeba będzie zagospodarować teren wokół peronu w Piastowie. Kolejarze przyznają, że chcieliby tam… posadzić drzewa. – Chcielibyśmy, by władze miasta pozytywnie odpowiedziały na złożoną przez nas już latem propozycję, gdzie można posadzić nowe drzewa i jak ciekawie zaplanować otoczenie linii kolejowej przy modernizacji torów podmiejskich. Chcielibyśmy bardziej szukać porozumienia niż różnic – podaje PKP na swoim fanpage’u.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.