Wybudują nowe przedszkole?

Region

Stan techniczny Przedszkola Miejskiego nr 3 w Piastowie jest katastrofalny. Ubolewają nad tym zarówno władze miasta, jak i rodzice uczęszczających tu dzieci.

Przedszkole Miejskie nr 3 w Piastowie mieści się przy ul. Godebskiego w budynku typu ciechanowskiego (parterowy, drewniany, wolnostojący budynek, najczęściej na planie litery H, przystosowany do wymagań dzieci w wieku 3–6 lat). Placówka powstała w 1977 r. Już na pierwszy rzut oka widać, że budynek jest bardzo zniszczony. Szczególnie jego elewacja pilnie wymaga remontu. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola są przerażeni.

– Wystarczy tylko spojrzeć na budynek, żeby zrozumieć, w jak bardzo złym jest stanie. Ale co mam zrobić? Muszę chodzić do pracy, a dziecko zostawiać w przedszkolu. Nie stać mnie na prywatną placówkę – mówi pani Elżbieta, mama czteroletniej Oli.

Z opinią naszej czytelniczki zgadza się Marek Kubicki, burmistrz Piastowa. – Przedszkole przy ul. Godebskiego zostało wybudowane bardzo starą, wręcz archaiczną metodą. W tej chwili doszło już nawet do takiej sytuacji, że dyrekcja placówki obawia się o jej dopuszczenie do eksploatacji, ponieważ funkcjonują tu stare i zniszczone instalacje. Poza tym przedszkole jest bardzo energochłonne, głównie dlatego, że działa tu ogrzewanie elektryczne – mówi.

Zdaniem Kubickiego, remont obecnego obiektu jest zupełnie nieopłacalny, dlatego też władze Piastowa zapowiadają, że będą dążyć do jego zburzenia i budowy przedszkola modułowego (z gotowych modułów kontenerowych, dających możliwość swobodnego kształtowania bryły budynku, łatwe i szybkie w montażu i rozbiórce). Jest to tym bardziej pilna inwestycja, że w płytach, którymi pokryta jest elewacja budynku, znajduje się azbest.

– Obecny obiekt należy jak najprędzej rozebrać, bo to po prostu już zagraża bezpieczeństwu dzieci – mówi burmistrz i jednocześnie zapewnia, że płyty z zawartością azbestu nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia, bo zostały pokryte specjalnym lakierem.

Są już prowadzone wstępne rozmowy z firmą, która budowała już przedszkola modułowe m.in. na terenie Warszawy. Koszt takiej inwestycji przeznaczonej dla 150 dzieci sięga 4,7 mln zł.

Według burmistrza Piastowa, również budynki innych placówek oświatowych w mieście należy zastąpić nowymi, oszczędniejszymi w eksploatacji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.