Wybrano przewoźnika dla pruszkowskiej komunikacji

Pruszków

Rozstrzygnięto przetarg na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Pruszkowie. Wpłynęła tylko jedna oferta. Zwycięska firma zajmie się obsługiwaniem wszystkich linii w mieście.

Pruszkowska komunikacja miejska… Już wypowiedzenie tych trzech słów wywołuje ogromne pole do dyskusji wśród mieszkańców. Transport publiczny to jedna z bolączek tego miasta. Pasażerowie niejednokrotnie narzekali na problemy z biletami, czy brak wytyczenia optymalnych tras.

Jedna, zwycięska oferta
Ale szykują się zmiany, które mają usprawnić cały system komunikacji autobusowej. Na początku kwietnia miasto ogłosiło przetarg na obsługę wszystkich sześciu linii: Osiedle Staszica-PKP Pruszków, Pruszków-Komorów, Pruszków-Piastów, Pruszków-Parzniew-Gąsin, Pruszków-Malichy, Pruszków-Ożarów Mazowiecki. Postępowanie zostało rozstrzygnięte.

Najważniejszym parametrem przy wyborze ofert w przetargach jest cena (85 proc. oceny ofert). Tutaj dodano drugi czynnik – rok produkcji pojazdów świadczących usługi (10 proc. oceny). Mimo określenia kryteriów, wybór przewoźnika nie sprawił problemów. A to dlatego, że ofertę złożyła tylko jedna firma, PKS Grodzisk Mazowiecki. Za kwotę nieco ponad 8,4 mln zł to grodziski PKS będzie świadczył usługi komunikacji miejskiej przez najbliższe cztery lata.

Usprawnienia
Zwiększono liczbę linii z czterech do sześciu. Autobusy mają kursować w dni powszednie w godz. 4.45-23.30 co 20 minut w porannym i popołudniowym szczycie, a także co około 35 minut poza nim. W soboty i niedziele kursy będą odbywać się co godzinę. – Chcemy wszystkie linie uruchomić 1 lipca, liczymy na to, że się to uda – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Zmieniony zostanie sposób opłaty za przejazd. Bilet jednogodzinny ma kosztować 1 zł dla posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca i 3 zł dla pozostałych osób. Będzie on umożliwiał korzystanie ze wszystkich autobusów. Za miesięczny karnet 50 zł zapłacą posiadacze Karty, 90 zł pozostali. Co ciekawe, włodarze miasta podkreślają, że rozmawiają z przewoźnikiem o montażu biletomatów w pojazdach.

Wymogi dla pojazdów
Postawiono pewne warunki dotyczące autobusów. Dla obsługi pruszkowskiej komunikacji przewoźnik musi zabezpieczyć 11 pojazdów, dwa z nich będą w rezerwie. Najstarsze autobusy mogą być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2009 r. Niestety, nie zauważyliśmy wymogów dotyczących klimatyzacji czy niskiej podłogi w całości (ma wystarczyć jedno obniżone wejście). – Mamy zapewnienie przewoźnika, że na pruszkowskie trasy wyruszą pojazdy w jednolitej kolorystyce wyprodukowane w 2015 r. – zaznacza Kurzela.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.