Wybory samorządowe na nowych zasadach. Jakich?

Region

Zbliżają się wybory samorządowe. 21 października wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W tym roku po raz pierwszy na pięcioletnią kadencję. A to nie jedyna znacząca zmiana.

Modyfikacje ordynacji wyborczej zwykle budzą kontrowersje. Nie inaczej było w przypadku zmian przegłosowanych w parlamencie w styczniu tego roku. Nowa ordynacja wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przeciw temu rozwiązaniu głośno protestowało wielu samorządowców. Ostatecznie dwukadencyjność jednak wprowadzono, ale z ważnym zastrzeżeniem. Kadencje będą się liczyć od tej rozpoczynającej się po najbliższych wyborach. Długoletni włodarze gmin nie zostają więc pozbawieni szansy na dalsze rządzenie.

Kolejna duża zmiana to wydłużenie kadencji. Wybrani w październiku samorządowcy będę pełnić swoje funkcje przez pięć, a nie jak było do tej pory, cztery lata. Kolejne samorządowe rozdanie wyborcze odbędzie się więc dopiero w 2023 r.

Nowością, którą zauważymy gołym okiem w lokalach wyborczych, są przezroczyste urny. To rozwiązanie ma wyeliminować możliwość manipulacji przy kartach i zapobiegać ewentualnym oszustwom. W tym samym celu wzmocnione zostały uprawnienia mężów zaufania, którzy będą mogli m.in. rejestrować za pomocą urządzeń nagrywających czynności komisji wyborczej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.