Wybór dla dwulatka

Region

Resort edukacji planuje obniżenie wieku możliwości przyjęcia dziecka do przedszkola z 2,5 do 2 lat. - To na razie pomysły, nie powstał jeszcze żaden akt prawny - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Dziś prawo do edukacji przedszkolnej mają dzieci w wieku 3-5 lat. W wyjątkowych sytuacjach do przedszkoli przyjmowane są dzieci 2,5-letnie, jeżeli rodzice i dyrektor placówki uznają, że są odpowiednio przygotowane pod względem samoobsługi i umiejętności społecznych do edukacji przedszkolnej. Właśnie ten uznaniowy wiek Ministerstwo Edukacji Narodowej chce obniżyć do 2 lat.

– Dostajemy bardzo wiele sygnałów, że rozwój dziecka się zmienił. Często dwulatki są już gotowe do edukacji w trybie przedszkolnym. Chcemy dać rodzicom i dyrektorom przedszkoli taką możliwość – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Jak podkreśla, nie ma jednak konkretnego projektu ani tym bardziej żadnego dokumentu w tej sprawie. – Na razie prowadzimy konsultacje. To jest jeden z wielu tematów, na które rozmawiamy m.in. z samorządami – wyjaśnia.

Resort edukacji myśli o zmianach w kontekście 2012 roku, w którym wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym (do tej pory o posłaniu 6-letniego dziecka do szkoły decydują rodzice) i zwolnią miejsca w przedszkolach dla młodszych dzieci.

– Wśród propozycji dyskutowanych z partnerami społecznymi, w tym samorządowcami jest również omawiana możliwość objęcia subwencją oświatową obowiązkowego roku przygotowania przedszkolnego – ujawnia Grzegorz Żurawski. – To na razie pomysł, nie wiadomo jeszcze, czy na to będą środki – zastrzega rzecznik MEN.

W czwartek Sejm zajmie się projektem Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zakłada obniżenie wieku przedszkolnego do dwóch lat oraz finansowanie przedszkoli z budżetu państwa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.