Wybierając szkołę, wybierasz swoją przyszłość

Region

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to trudne zadanie, przed którym staje każdy młody człowiek, który chce się dalej kształcić. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno przygotowanie do przyszłego startu na rynku pracy, jak i perspektywy dalszego policealnego kształcenia.

Większość gimnazjalistów jeszcze do niedawna wybierała licea ogólnokształcące, głównie z chęci kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. Dziś ta tendencja się zmienia, bo na rynku pracy pojawia się zapotrzebowanie już nie tylko na absolwentów modnych kierunków studiów, jak zarządzanie, informatyka lub finanse, ale także na specjalistów w innych dziedzinach i to nie koniecznie z wyższym wykształceniem.

W regionie nie brak dobrych szkół

Szkoły średnie naszego regionu dają absolwentom gimnazjów szerokie możliwości dalszego kształcenia w zależności od planów na dalszą przyszłość. Zarówno ci, którzy chcą studiować, jak i ci, którzy myślą o wykształceniu przygotowującym do pracy zawodowej, znajdą tu odpowiednie szkoły dla siebie. W naszym regionie nie brak dobrych szkół ponadgimnazjalnych o czym świadczą indywidualne sukcesy wielu uczniów oraz stosunkowo wysoka zdawalność matur, sięgająca 100 proc. w Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60. Ta szkoła może się zresztą poszczycić stuprocentową zdawalnością wszystkich egzaminów zewnętrznych od 2004 r.

Nie tylko kształcenie ogólne

Obecnie coraz większą popularność zdobywają sobie licea profilowane. Zaletą takiej szkoły jest to, że oprócz gruntownego wykształcenia ogólnego, zdobywa się również kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy w określonym zawodzie. W Pruszkowie absolwenci gimnazjum mogą kontynuować naukę w liceum biznesowym lub usługowo-gospodarczym, w Milanówku – w liceum ekonomiczno-administracyjno-socjalnym, a w Grodzisku Mazowieckim – liceum z kierunkiem kształtowanie środowiska. W liceach ogólnokształcących mamy do wyboru klasy o różnym profilu kształcenia (jak. np. klasy: informatyczna, językowo-turystyczna i humanistyczna w liceum Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie). Profil klasy to wprawdzie nie to samo, co liceum profilowane, ale wybór konkretnego profilu wpłynie na lepsze przygotowanie pod kątem dalszego kształcenia na wyższych studiach.

Przyjdź na giełdę

Warto jednak, by młodzi ludzie zwrócili uwagę na ofertę techników i szkół zawodowych. Te szkoły, coraz lepiej przygotowane do zaspokajania zapotrzebowania płynącego ze strony rynku pracy, pozwalają zdobyć atrakcyjne zawody. Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie prowadzi np. zasadniczą szkołę zawodową z klasami wielozawodowymi, w których uczeń sam wybiera odpowiedni dla siebie zawód. Młodzież gimnazjalna, zanim zdecyduje o dalszym kierunku kształcenia, powinna dokładnie zaznajomić się z ofertą szkół w regionie. Doskonałą okazją jest Pruszkowska Giełda Oświatowa (11 marca 2011).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.