Wspomnienie tych, którzy odeszli

Region

W dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Przez ostatni rok odeszło wiele osób związanych z regionem.

We Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze i palimy znicze na grobach. Chcemy w ten sposób dać wyraz pamięci. Czas biegnie niezwykle szybko, a ten dzień dosadnie uświadamia nam jak kruche jest życie człowieka. Pochylamy się nad mogiłami tych, który już z nami nie ma.

W 2016 roku pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych dla naszego regionu. We wrześniu w wieku 88 lat zmarł profesor Tadeusz Łapiński. Wybitny grafik zdobył światową sławę, jego twórczość podziwiana była w największych galeriach. Profesor Łapiński był Honorowym Obywatelem Grodziska Mazowieckiego. We wrześniu w wieku zaledwie 54 lat odszedł jeden z najwybitniejszych fotografów wojennych Krzysztof Miller, który mieszkał w Brwinowie.

Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz aktywnie działała na rzecz osób starszych. Współtworzyła Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim. Zmarła w sierpniu w wieku 68 lat. W czerwcu odeszła wieloletnia sekretarz oraz wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Anna Foss-Dobrzyńska. Przeżyła 75 lat.

W marcu Podkowa Leśna żegnała prof. Michała Anioła Bogusławskiego. Autor telewizyjnych programów artystycznych zapisał na swoim koncie wiele nagród. Bogusławski był twórcą Podkowiańskiej Wideokroniki. Odszedł w wieku 84 lat.

Honorowy Obywatel Miasta Piastowa Jan Trębski zmarł w wieku 89 lat. Pracował w wielu instytucjach oświatowych. Otrzymał liczne nagrody m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Odeszli również świadkowie historii i uczestnicy powstania warszawskiego. W wieku 89 lat zmarła mjr Maria Stypułkowska-Chojecka, Honorowy Obywatel Miasta Piastowa. Z kolei związana z Nadarzynem Irmina Żak-Bajerska przeżyła 88 lat.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.