Wspólnie tworzyli społeczny ogród miejski

Milanówek

Kolejna odsłona projektu TRY: TRansition Youth. Na początku maja do Milanówka przyjechali goście z Hiszpanii i Włoch, którzy razem z lokalnymi wolontariuszami pracowali nad stworzeniem społecznego ogrodu miejskiego.

Wspólnie spędzony czas był poświęcony na warsztaty i ciężką pracę, ale nie brakowało miłych chwil. Goście zza granicy mieli okazję poznać Milanówek z bliska. Pierwszego dnia pobytu odbyli spacer po mieście z przewodnikiem, którym był Dariusz Śmiechowski. Goście z Hiszpanii i Włoch podziwiali również ogrody mieszkańców Milanówka. 

Miejscem docelowym był Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza, gdzie polsko-hiszpańsko-włoska grupa zabrała się do pracy nad tworzeniem społecznego ogrodu miejskiego. Przez trzy dni wolontariusze pracowali przy zakładaniu permakulturowych wałów. W tworzeniu ogrodu w Milanówku wsparciem służyli przedstawiciele grupy „Motyka i Słońce” z Warszawy. Ich pomoc pozwoliła właściwie zaplanować i przeprowadzić nasadzenia pierwszych roślin. 

Po wysiłkach nadszedł czas na atrakcje. Goście z Włoch i Hiszpanii razem z wolontariuszami z Milanówka udali się na spływ kajakowy rzeką Rawkę do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Zatroszczyli się również o środowisko naturalne poprzez zbieranie śmieci. Udali się także do Warszawy, gdzie brali udział w warsztatach żywieniowych oraz podziwiali ogród wykonany przez grupę „Motyka i Słońce”.

Na koniec wizyty na terenie Zielonego Dołka zasadzono trzy jabłonki, które mają symbolizować polsko-hiszpańsko-włoską współpracę. Warto nadmienić, że to nie koniec wspólnych działań. – Na początku czerwca udamy się na Sycylię, gdzie odbędzie się kolejny tydzień szkoleniowy – mówi Katarzyna Klimowicz, koordynatorka projektu TRY: TRansition Youth. 

Warto dodać, że wcześniej uczestnicy projektu gościli w Katalonii, gdzie również pracowali nad stworzeniem społecznego ogrodu miejskiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.