Wreszcie rusza remont „wąskiego gardła” [ZMIANA TERMINU]

Pruszków

Wyczekiwane od lat prace przy poszerzeniu fragmentu Al. Jerozolimskich w Pruszkowie wystartują w połowie przyszłego tygodnia, w nocy z 26 na 27 października.

AKTUALIZACJA: ZMIENIONO TERMIN ZAMKNIĘCIA „WĄSKIEGO GARDŁA”. PRACE ROZPOCZNĄ SIĘ W NOCY Z 2 NA 3 LISTOPADA. WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ.

800-metrowe przewężenie drogi wojewódzkiej nr 719 w Pruszkowie od dawna sprawia, że kierowcy jadący od strony Warszawy tuż przed centrum miasta stają w korkach. Przez lata Samorząd Województwa Mazowieckiego, do którego należy droga, obiecywał poszerzenie tego niewielkiego odcinka. Obietnice wreszcie zaczynają się spełniać.

Remont tego fragmentu Al. Jerozolimskich w Pruszkowie ruszy w przyszłym tygodniu. Kierowcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu i spore utrudnienia. Pierwotnie zakładano, że prace będą wykonywane „pod ruchem”. Drogowcy mieli wybudować nową jezdnię, przenieść na nią ruch i zająć się remontem starej nitki. Już miesiąc temu na łamach „Gazety WPR” i portalu WPR24.pl informowaliśmy, że ten scenariusz z dnia na dzień staje się coraz mniej prawdopodobny. Wtedy pojawiły się pierwsze głosy dotyczące całkowitego zamknięcia remontowanego odcinka Al. Jerozolimskich. Drogowcy skorzystają właśnie z tego rozwiązania.

– Zamknięcie planowane jest na noc z 26 na 27 października. Z ruchu zostanie wyłączony odcinek między skrzyżowaniami z ul. Bohaterów Warszawa oraz z ul. Partyzantów. Oba skrzyżowania będą przejezdne – informuje Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Poszerzenie Al. Jerozolimskich za 20 mln zł wykona firma Strabag. Inwestycje podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego przebudowane zostaną wszystkie instalacje podziemne, w tym magistrala wodociągowa zasilająca Pruszków. Wykonawca wymieni również grunt pod drogą, która zostanie wybudowana od podstaw. – Pierwszy etap będzie trwał pięć miesięcy. Kolejny obejmuje przebudowę skrzyżowań. Prace zakończą się pod koniec sierpnia 2017 roku – mówi nam Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak jechać?
Znamy już nową organizację ruchu, która będzie obowiązywała w czasie zamknięcia pruszkowskiego fragmentu Al. Jerozolimskich. – Na skrzyżowaniu dw 719 z ul. Bohaterów Warszawy będzie przeprogramowana sygnalizacja świetlna. Objazd został poprowadzony ulicami Bohaterów Warszawy i Partyzantów – podkreśla Monika Burdon. Podobnie na drugim skrzyżowaniu (dw 719 z ul. Partyzantów). A co z pieszymi? Ci będą się poruszać po istniejących chodnikach. Wykonawca przygotuje również przejścia tymczasowe. Alternatywną trasą dla kierowców jadących od strony stolicy będzie przejazd przez Reguły, ul. Regulską i dalej przez Pęcice. Co ciekawe, inaczej będą musiały poruszać się samochody ciężarowe. – Samochody o masie powyżej 3,5t jadące od strony Grodziska Mazowieckiego będą kierowane drogą wojewódzką nr 579 do węzła autostrady A2 w Grodzisku – dodaje Monika Burdon.

Chcieli przesunięcia
Władze Pruszkowa chciały o kilka dni przesunąć rozpoczęcie prac na „wąskim gardle”. Zapytaliśmy wiceprezydenta Andrzeja Kurzelę o powód takich starań. – Chodziło nam tylko o kilka dni. Chcieliśmy, by roboty rozpoczęły się po Dniu Wszystkich Świętych, czyli po 1 listopada. Nie chcieliśmy, żeby osoby odwiedzające groby bliskich miały problem z wjazdem do miasta – zaznacza Kurzela.

Drogowcy na takie rozwiązanie się nie zgodzili. Dla wykonawcy każdy kolejny dzień zwłoki może oznaczać opóźnienia. – Wykonawca ma przed sobą wiele pracy. Dodatkowo przed nami zima. Wszyscy liczymy na to, że będzie łagodna. Każdy dzień jest ważny. Mówimy tu o kilku dniach, ale takie przesunięcie mogłoby wywołać większe opóźnienia – ucina Monika Burdon.

Remont na remoncie
Warto dodać, że zamknięcie Al. Jerozolimskich nałoży się na inny, trwający już remont w Pruszkowie. Chodzi o wymianę nakładki w al. Wojska Polskiego (również dw 719). Roboty trwają tam od 4 października i według harmonogramu mają zakończyć się 30 listopada. Kłopot w tym, że najgorsze jeszcze przed nami. W trakcie frezowania nawierzchni i układania nowej masy wszystkie skrzyżowania z al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Powstańców do ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej będą nieprzejezdne.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.