Coraz więcej mieszkań w Grodzisku Maz.

Region

Mimo że miasto wciąż się rozwija i wiele miejsc jest modernizowanych, to wciąż bolączką Grodziska są zniszczone budynki mieszkalne. Władze miasta zapowiadają likwidację zniszczonych kamienic oraz budowę nowych domów socjalnych. 

Władze Grodziska Maz. chcą odnowić miasto, a zarazem wybudować mieszkania socjalne, których wciąż brakuje. Dlatego zabrały się za rewitalizację. – Bardzo zależy nam na likwidacji budynków szpecących miasto i dlatego będziemy dążyć do ich wyburzania – zapowiada Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Maz. 
Pierwszym krokiem do realizacji tego zadania i jednocześnie polepszenia sytuacji uboższych mieszkańców gminy była budowa lokali socjalnych przy ul. Traugutta. Stanął tam dwupiętrowy budynek komunalny, w którym znalazło się 29 mieszkań. Są to lokale dwu- i trzypokojowe, o powierzchni 
30 i 40 m kw. Każdy z nich wyposażony jest w kuchnię i łazienkę. Mieszkańcy otrzymali też do dyspozycji miejsca parkingowe. 
Już mieszkają
– Pierwsi lokatorzy już się wprowadzili. Mieszkania, które otrzymali, były praktycznie gotowe do użytku, wyposażone w posadzki, oświetlenie i tzw. biały montaż. Teren wokół budynku jest oświetlony, a czynsz nie jest wysoki – mówi Stanisław Olkowski, kierownik Wydziału Obsługi Inwestycyjno-Technicznej Urzędu Miasta w Grodzisku Maz. Nowe domy są estetyczne, funkcjonalne i co najważniejsze niedrogie – czynsz wynosi 1,20 zł za m kw. Budowa trwała 1,5 roku i kosztowała miasto około 2,3 mln. zł.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zdobyć tu mieszkanie – cieszy się jedna z lokatorek, pani Maria. – Jest schludnie, przestronnie, człowiek ma wreszcie kawałek swojego miejsca na ziemi – dodaje.
Wkrótce powstaną kolejne
Aby w pełni zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób z terenu gminy, władze potrzebują około 150 mieszkań, głównie socjalnych i komunalnych. Właśnie trwają przygotowania do budowy kolejnego bloku przy ul. Traugutta. Powstanie jeden duży lub dwa małe budynki, łącznie znajdzie się tam około 50 – 60 mieszkań. – Rozpoczęliśmy już prace projektowe – zapewnia Olkowski. 
Dokładny termin rozpoczęcia budowy nie jest jednak znany. 
– Zależeć to będzie również od tego, czy obecne władze będą sprawować swoje funkcje w kolejnej kadencji – mówi Paweł Burzyk, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Grodzisku Maz.
W jaki sposób można otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne na terenie gminy? – Każda z osób ubiegających się o lokal musi być zakwalifikowana przez Społeczną Komisję Mieszkaniową przy urzędzie miasta. W przypadku otrzymania lokalu komunalnego trzeba wpłacić kaucję zabezpieczającą wynoszącą dwunastokrotność miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja ta podlega zwrotowi. W przypadku lokali socjalnych wpłata kaucji nie obowiązuje – mówi Burzyk.
Inwestują w TBS
Kolejnym punktem władz w walce z brakami lokalowymi jest pierwszy w Grodzisku Maz. blok Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który powstanie przy ul. Milanowskiej. Jego budowa już się rozpoczęła. Gmina na ten cel przeznaczyła 1 mln zł, oraz teren pod inwestycję. Powstanie tam 
45 mieszkań. Chętnych do zamieszkania w nowo powstającym budynku nie brakowało. Podań było trzy razy więcej niż dostępnych lokali. Co najważniejsze, nie trzeba było wpłacać całego wkładu, wystarczyło 
30 – 40 tys. zł. Zakończenie budowy planowane jest na przyszły rok. 
Odnawiają co się da
Grodziski Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie remontuje część zniszczonych budynków. Modernizacji wymagają zwłaszcza domy położone w centrum miasta. Nadal wiele z nich szpeci deptak i jego okolice. Szare, odrapane domy z odpadającym tynkiem i zniszczonymi oknami nie przynoszą miastu chluby. Jak zapewniają włodarze, zostaną one odnowione i powoli będą znikać z grodziskiego krajobrazu. 
Te budynki, których nie da się wyremontować, będą stopniowo wyburzane. – Zgodnie z uchwałą nr 221/2008 Rady Miejskiej istnieje pięcioletni plan rozbiórek budynków w latach 2008 – 2012. Do tej pory udało nam się rozebrać cztery budynki, następne trzy są w trakcie rozbiórki. Do 2012 roku planujemy wyburzenie kolejnych kilkunastu budynków. Są to budynki położone głównie w centrum miasta– dodaje dyrektor Burzyk.
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.