Wyłączenia wody jeszcze przez kilka miesięcy

Region

Albo modernizacje magistrali wodociągowych, albo awarie powodują, że przerwy w dostawie wody lub spadki jej ciśnienia są w Pruszkowie i okolicach dość częste. Utrudnienia w dostawie wody, które w tym tygodniu wystąpiły w Pruszkowie, Piastowie, Regułach, Michałowicach i Opaczy, przepełniły czarę goryczy. Czytelnicy zasypali nas mailami i telefonami. Narzekają na ciągłe braki wody. Porównują Pruszków i okolice do krajów trzeciego świata, gdzie woda jest reglamentowana.

Utrudnienia w dostawie wody 
12 – 14 października spowodowane były wyłączeniem magistrali wodociągowej na odcinku od ul. Jesionowej w Opaczy do ul. Działkowej w Regułach. Jednak braki wody zdarzają się w rejonie Pruszkowa praktycznie w każdym miesiącu. Albo z powodu przebudów i modernizacji magistrali dostarczającej wodę do miejscowości powiatu pruszkowskiego, albo z powodu awarii.

Przebudowa bez końca
– Mieszkam w Pruszkowie 17 lat. Przyjaciele i rodzina śmieją się, że ciągle są jakieś braki wody w ramach modernizacji, która nigdy się nie kończy – narzeka Aga z Pruszkowa.

20 kwietnia awaria magistrali wodociągowej odcięła od wody mieszkańców Piastowa. Niespełna miesiąc później w Piastowie, Pruszkowie, Michałowicach i Ursusie na trzy dni zabrakło wody – tym razem z powodu przebudowy magistrali DN-1200 przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej. Kolejne utrudnienia miały miejsce 22 lipca. Znów na trzy dni, tym razem w ponad 30-stopniowy upał, odcięto od wody Pruszków, Piastów i Michałowice. Powód? Znów przebudowa magistrali przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Łopuszańską. – Nie można było zrobić wszystkiego wcześniej, za jednym zamachem? Pozbawianie ludzi wody w taki upał to jakiś horror – skarżył się mieszkaniec Pruszkowa.

Minął kolejny miesiąc i kolejna modernizacja, tym razem magistrali wodociągowej DN-600, odcięła od wody Piastów i Pruszków.  1 października awaria wodociągu dała się we znaki mieszkańcom ul. Stalowej w centrum Pruszkowa.

Awarie pomimo modernizacji
– Jeśli wodociągi informują o przerwie w dostawie wody z powodu modernizacji lub przebudowy magistrali, to dlaczego potem zamykają wodę z powodu awarii. Znaczy, że modernizacja jest do niczego, jak potem są awarie – zastanawia się pani Teresa, mieszkanka Żbikowa.

Jak wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które zaopatruje w wodę rejon Pruszkowa, właśnie dlatego muszą być przeprowadzane modernizacje, by później nie dochodziło do awarii.

Poza tym w tej chwili przebudowywana jest główna magistrala dostarczająca wodę do Pruszkowa i sąsiednich miejscowości. Natomiast często dochodzi do awarii wodociągów o lokalnym zasięgu, na które ta modernizacja nie ma większego wpływu.

Obniżone ciśnienie, czy brak wody?
– Często są podawane informacje o obniżonym ciśnieniu wody. Ale obniżone ciśnienie to może być w niskich domach w centrum miasta. W wysokich blokach na Osiedlu Staszica powyżej trzeciego piętra wody po prostu nie ma – mówi pan Stanisław.
MPWiK zastrzega jednak, że przy obniżonym ciśnieniu przy tzw. maksymalnych rozbiorach, czyli wtedy, kiedy jest pełne wykorzystanie dostarczanej wody, rzeczywiście może jej brakować. Zwłaszcza w wysokich budynkach.

To jeszcze nie koniec
Mieszkańcy Pruszkowa i okolic muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. To jeszcze nie koniec przerw w dostawie wody. – W związku z modernizacją magistrali, w ciągu najbliższych miesięcy będziemy zmuszeni wyłączyć ją jeszcze kilkakrotnie – informuje Bartosz Milczarczyk. To oczywiście oznacza utrudnienia i przerwy w dostawie wody. – Zdajemy sobie sprawę, że każde wyłączenie wody jest uciążliwe, dlatego prace prowadzone są najszybciej jak to możliwe 
– 24 godziny na dobę. Niestety nie da się prowadzić tego typu prac na włączonym przewodzie, stąd wyłączenia – dodaje rzecznik MPWiK. Podkreśla, że robi się to po to, by zmodernizowana magistrala mogła bezawaryjnie dostarczać mieszkańcom wodę.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.