Mniej pieniędzy na odśnieżanie ulic w Pruszkowie

Region

Władze Pruszkowa na utrzymanie miejskich ulic podczas nadchodzącej zimy chcą przeznaczyć mniej pieniędzy niż w poprzednim sezonie. W zeszłym roku na śnieżną walkę wydano prawie 900 tys. zł, teraz zaplanowano zaledwie 700 tys. zł. Meteorolodzy zapowiadają, że zima może być jeszcze bardziej sroga. Kierowcy już boją się powtórki z ubiegłorocznego zimowego koszmaru.

Już w zeszłym roku włodarze Pruszkowa nie doszacowali wydatków na zimowe utrzymanie ulic. Ogłaszając przetarg założyli, że akcja zima kosztować będzie 550 tys. zł. Srogie warunki atmosferyczne zmusiły ich jednak do aneksowania umowy z firmą, która wygrała przetarg. I tak na odśnieżanie, likwidację gołoledzi oraz posypywanie solą i piaskiem musieli dołożyć. Dziwi więc fakt, że po ubiegłorocznych doświadczeniach w ogłoszonym niedawno przetargu na akcję zima, władze miasta przeznaczyły mniej pieniędzy niż wydano rok temu.

O tym, kto wygra przetarg na utrzymanie miejskich dróg dowiemy się niebawem. Termin składania ofert mija 1 października. W ubiegłym roku za zimowe sprzątanie odpowiedzialny był Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie. W tym roku miejska spółka po raz kolejny postanowiła wystartować w przetargu. Według przetargowych założeń wykonawca będzie nadzorował 125 miejskich dróg. W poprzednim sezonie MZO odśnieżało ich 103. – Mieliśmy też dużo dodatkowych zleceń na ulice, których nie przewidywał przetargowy wykaz, np. na Żbikowie – mówi Michał Woźniak z MZO Pruszków. Firma w ramach ubiegłorocznej akcji zima, od połowy października do połowy marca, na posypywanie ulic zużyła 472 tony mieszanki chlorowo–solnej i 1505 ton soli.

 Choć brzmi to niewiarygodnie, to zimowe utrzymanie ulic miejskich w Pruszkowie nie obejmie wszystkich dróg. – Nie wszystkie ulice są wpisane do wykazu przewidzianych do zimowego utrzymania w sezonie 2010/2011. Na wszystkie nie starczyłoby pieniędzy – mówi Aneta Kozłowska, pracownik wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego w Pruszkowie. Niestety nie udało nam się zdobyć listy ulic, które tej zimy nie obejmie odśnieżanie. Okazało się to zbyt pracochłonne dla miejskich urzędników. Pozostaje więc mieć nadzieję, że prognozy synoptyków się nie sprawdzą i zima nie spowoduje tylu kłopotów, co ostatnio.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.