Działka na drodze

Region

Gmina Brwinów postanowiła sprzedać działkę u wylotu ul. Projektowanej na Wiejską. Nabywca zadeklarował, że wybuduje w tym miejscu aptekę. Mieszkańcy Projektowanej obawiają się jednak, że może to spowodować poważne utrudnienia komunikacyjne w Otrębusach.

Działka należąca obecnie do gminy Brwinów leży u wylotu Projektowanej na Wiejską.   Inwestor, który chciał kupić działkę deklarował, że wybuduje w tym miejscu aptekę. Wiązałoby się to jednak z zamknięciem przejazdu na Wiejską i przekształceniem Projektowanej w ulicę ślepą, co mogłoby doprowadzić do poważnych problemów komunikacyjnych.

Lokalne utrudnienia
Gdyby nowa inwestycja przekształciła ul. Projektowaną w ulicę ślepą, mieszkańcy zostaliby odcięci od ważnych miejsc w Otrębusach. Przez wylot na ul. Wiejską wiedzie droga do przychodni, przedszkola, szkoły, do stacji WKD i na pocztę. Gdy zaistnieje konieczność przemieszczania się poprzez drugi wylot ulicy Projektowanej (na ul. Natalińską), droga do tych obiektów zostałaby wydłużona co najmniej trzykrotnie. Ponadto Natalińska, która prowadzi do Nadarzyna, jest trasą bardzo ruchliwą, co może stwarzać zagrożenie dla dzieci idących do szkoły. Obecnie uczniowie chodzą przez park i nie muszą przekraczać ruchliwych skrzyżowań.

Planowana inwestycja mogłaby także znacznie utrudnić poruszanie się pojazdów ciężarowych, należących do służb komunalnych, jak szambiarki czy śmieciarki.  Musiałyby one zawracać na wąskiej, zamkniętej ul. Projektowanej, co jest praktycznie niewykonalne, zwłaszcza zimą. A gdyby cofały do Natalińskiej, na której panuje duży ruch, mogłoby dochodzić do groźnych wypadków.

Problemy geodezyjne
Mieszkańcy zwrócili się w tej sprawie do Anny Grzegorowskiej, sołtysa Otrębus. Ta informowała, że choć gmina istotnie ma w planach sprzedaż działki, to istnieją problemy geodezyjne mogące uniemożliwić inwestycję. Sąsiednia działka została w przeszłości wytyczona nieprawidłowo i zajmuje pas szerokości 2 m na działce gminnej. Tak pomniejszona nie nadaje się do zabudowy. Sołtys Grzegorowska sugerowała, że obecny stan można by utrzymać na podstawie tzw. zasiedzenia.

Co dalej z apteką?
Zwróciliśmy się w tej sprawie do Urzędu Gminy Brwinów. Referat Gospodarowania Nieruchomościami nie chciał udzielić wiążących informacji. Skierowano nas do sekretarz Gminy Brwinów Ewy Wierzgały. Uzyskaliśmy od niej informację, która ucieszy mieszkańców Projektowanej. Ulica nie zostanie zamknięta.

Czy upadnie więc pomysł powstania apteki? Wiele wskazuje na to, że tak. Obecnie gmina nie posiada w Otrębusach działki, na której można by ją wybudować. Teren przy dawnym Pałacu Toeplitzów, w którym mieści się m.in. przychodnia i gdzie jest dużo wolnego miejsca, znajduje się pod ochroną Konserwatora Zabytków i jakiekolwiek inwestycje na tym obszarze są bardzo ograniczone.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.