Daj się wybrać

Region

Temat wyborów samorządowych staje się w mediach jednym z najbardziej wiodących wątków.

Prasa, telewizja, internet pełne są kalendariów, przewodników i poradników jak dokonać właściwego wyboru osób, które będą nas reprezentować w radach miast, gmin, powiatów, czy sejmików wojewódzkich. Coraz częściej pojawiają się również informatory i zbiory dobrych rad namawiające nas do czynnej aktywności społecznej. Co zrobić, aby zostać radnym, starostą, burmistrzem, marszałkiem. Jak prowadzić kampanię wyborczą, co mówić (a czego nie mówić) na publicznych spotkaniach z potencjalnym elektoratem, jak ułożyć celne hasło wyborcze, a nawet jaki kolor krawata jest najbardziej odpowiedni. I bardzo dobrze, bo znajomość zasad marketingu politycznego to podstawa przyszłego sukcesu.

Aby wyjść naprzeciw ogólnemu trendowi postanowiłem zamieścić w tym materiale pewną istotną wskazówkę kierowaną do osób pragnących spróbować swoich sił w wyborach. Rada wygląda z pozoru na banalną, ale zapewniam, że z moich dotychczasowych obserwacji wynika, iż spora część radnych pomyliła szczeble samorządów.

Jeśli mamy zamiar kandydować, to pierwszym właściwym krokiem jest decyzja, w którym z trzech stopni samorządu chcemy działać i czy sprawy, którymi się zajmuje odpowiadają naszym zainteresowaniom, kompetencjom i ambicjom. Każdy z nich decyduje o innych sprawach. Gmina zajmuje się strategią rozwoju lokalnego, podejmuje decyzje dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego, dróg i komunikacji na drogach lokalnych, sprawami związanymi z usługami komunalnymi, edukacją na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. Rady powiatów decydują o przeciwdziałaniu bezrobociu, szkolnictwie ponadgimnazjalnym, ochronie zdrowia i szpitalach powiatowych, wydawaniu pozwoleń na budowę oraz stanie dróg powiatowych. Decyzje o charakterze regionalnym zapadają w sejmikach województw, w ich gestii leży np. podział środków i dotacji unijnych. I choć każdy ze szczebli zajmuje się innymi sprawami to tylko ścisła ich współpraca i wspólne działanie mogą zapewnić prawidłowy rozwój naszego otoczenia.

Dla zachęty dodam, że w gminach dwóch powiatów grodziskiego i pruszkowskiego czeka na chętnych do pracy w samorządach gmin i miast 206 mandatów radnych. W radach obu powiatów  jest ich 48,  a chętni do pracy w sejmiku województwa mają do dyspozycji 51 mandatów. Razem czeka na Państwa aż 306 miejsc w radach różnych szczebli. Że nie wspomnę o kilku wakatach na stanowiska wójtów, burmistrzów czy prezydentów.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy