Koniec ciasnoty w MOPS

Region

Za niecały miesiąc interesanci pruszkowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Helenowskiej obsługiwani będą w bardziej komfortowych warunkach, niż obecnie. Na 15 października zaplanowano uroczyste otwarcie rozbudowanej siedziby placówki. Inauguracja oddania obiektu o powierzchni ponad 400 mkw zbiega się z jubileuszem 20-lecia pruszkowskiego MOPS-u.

Podopieczni placówki cieszą się z rozbudowy Ośrodka. – Teraz w pokojach jest bardzo ciasno. I nie chodzi o metraż, a o zagęszczenie jakie w nich panuje. Czterech, pięciu pracowników przyjmuje jednocześnie. W takich warunkach trudno jest cokolwiek załatwić – mówi pani Alicja, która do Ośrodka przyszła z dzieckiem w wózku. – W starym budynku nie mamy gdzie się podziać, więc czekamy na zewnątrz. Pół biedy jak jest ładna pogoda, gorzej jak pada deszcz, lub są niskie temperatury – dodaje kobieta.

Straszna ciasnota

O niedogodnościach z jakimi od lat i każdego dnia borykają się interesanci MOPS-u wie dyrektor placówki, Teresa Kostrzewa. Dlatego i ona nie kryje radości, że udało się z budżetu miasta wygospodarować środki na rozbudowę obiektu. Inwestycja kosztowała blisko 1,6 mln zł.

– W końcu nasi pracownicy będą mogli w godziwych warunkach przyjmować podopiecznych. Osoby, które się do nas zgłaszają mają problemy o których mówi się niechętnie, gdy w jednym pokoju jest tyle osób. Od 15 października to się zmieni. W jednym pokoju będzie siedziało tylko dwóch pracowników – mówi Kostrzewa.

Nowy budynek

Nasz reporter jako jeden z pierwszych mógł zobaczyć budynek Ośrodka od wewnątrz. Od dyrektorskiego gabinetu, pokoi administracji, po kompleks w którym obsługiwane będą osoby korzystające ze świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego, aż po pokaźnych rozmiarów salę konferencyjną, która pomieści 50 osób.

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe przed oficjalnym otwarciem. – Została już tylko kosmetyka. Ustawienie mebli, przeniesienie dokumentacji, komputerów i podłączenie telefonów – opowiada dyrektor.

Nowe standardy

Budynek prezentuje się imponująco. Na parterze mieścić się będzie sekcja obsługująca klientów świadczeń rodzinnych, których  MOPS ma aż 3 tys. i funduszu alimentacyjnego, z którego korzysta 320 osób. Na interesantów czekają przestronne stanowiska wraz z poczekalnią.

Pierwsze piętro zajmie dział kadrowo-administracyjny z sekretariatem i gabinetami dyrektorskimi. Na drugim piętrze zaplanowano salę konferencyjną. W obecnym budynku takiej nie ma.

– W starym budynku jeśli chciałam zrobić zebranie, to spotykaliśmy się na korytarzu. Nie mówiąc o tym, że nie było pomieszczenia na wypadek spotkania z pracownikami np. z ośrodków z Gdańska, czy Krakowa, z którymi współpracujemy w ramach działań Centrum Aktywności Społecznej – dopowiada. Dodaje, że sala konferencyjna wyposażona w sprzęt multimedialny pozwoli również na przeprowadzanie szkoleń dla pracowników.

Nowe zadania

Z nowej sali korzystać będą też członkowie grup wsparcia współpracujących z Ośrodkiem, wolontariusze pomagający m.in.: bezrobotnym, samotnym matkom, czy osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, a także pomagający dzieciom w nauce.

Przy projektowaniu obiektu nie zapomniano o niepełnosprawnych. Toalety i winda dostosowane są do ich potrzeb.  

Dyrektor Kostrzewa chce jak najefektywniej wykorzystać nowy budynek. Jeden z pokoi zarezerwowała dla psychologa. Szefowa Ośrodka przymierza się też do utworzenia nowych grup wsparcia, m.in. dla rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Zdaje sobie też sprawę, że z czasem MOPS przejmować będzie kolejne zadania – Być może trafią do nas rodziny zastępcze, które teraz skupione są wokół Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – dodaje.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.