Niebezpieczne przejście dla pieszych w Al. Jerozolimskich

Region

Przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Prusa i Alei Jerozolimskich to miejsce gdzie piesi nie mogą czuć się bezpiecznie. Mimo, iż mają zielone światło pozwalające im na przejście przez jezdnię, często na pasach muszą przepuszczać auta wyjeżdżające z Pruszkowa.

Wyjazd z ul. Prusa w prawo, w Aleje Jerozolimskie jest jednym z najbardziej ruchliwych punktów komunikacyjnych w Pruszkowie. To nie tylko skręt wyjazdowy z centrum miasta w kierunku stolicy, ale także trasa tranzytowa do Warszawy dla drogi wojewódzkiej 718 z Ożarowa Mazowieckiego, która dochodzi tu z wiaduktu nad torami.

Kłopot w tym, że tuż za skrętem umieszczono przejście dla pieszych przechodzących tu przez Aleje. Miejsce to jest bardzo uczęszczane przez mieszkańców udających się do supermarketu oraz dzieci, które właśnie tędy idą do szkoły.

Zielone światło dla pieszych zapala się tu równocześnie z tym dla samochodów skręcających z Prusa. – O wypadek tu nie trudno i często dochodzi tu do potrąceń pieszych. Przy tak dużym ruchu część kierowców w ogóle nie zwraca uwagi na to przejście – mówi pani Karolina, mieszkanka Tworek chodząca tędy codziennie do pracy. – Ja sama kilka dni temu cudem uniknęłam śmierci, kiedy skręcający samochód mało mnie nie staranował – opowiada zdenerwowana. Pani Karolina poszła nawet z tą sprawą do Straży Miejskiej. Jednak, jak zapewnia, strażnicy powiedzieli jej, że nic nie mogą z tym zrobić.

Sprawa według przepisów ruchu drogowego jest prosta. W takiej sytuacji bezwzględne pierwszeństwo mają piesi przechodzący po pasach. Dopiero gdy pasy te są wolne mogą po nich przejechać skręcające samochody. Przepisy są jasne, ale kierowcy się do nich jednak nie stosują. – Za takie wykroczenie, kierującym grodzi mandat w wysokości 350 zł i 8 punktów karnych – mówi podinspektor Tadeusz Krupa, zastępca naczelnika stołecznej drogówki.

Rozwiązanie sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu rzeczywiście nie jest zbyt dobre. Bezpieczeństwo pieszych znacznie by tu wzrosło, gdyby dla skręcających samochodów zapalało się osobne zielone światło przy jednoczesnym czerwonym dla pieszych i odwrotnie.

W Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, któremu podlega to skrzyżowanie, obiecano nam przeanalizowanie sytuacji i podjęcie niezbędnych działań. Jednak wątpliwe jest czy te działania nastąpią.

Skrzyżowanie to, jak i cały odcinek przewężenia Alei Jerozolimskich ma być wkrótce przebudowywany. Zanim jednak to nastąpi, dobrze byłoby rozwiązać sytuację przynajmniej doraźnie, by nie doszło tu do większej tragedii.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.