Tworki chcą być perłą regionu

Region

Za trzy lata Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. Jana Mazurkiewicza w Tworkach ma stać się medyczną perełką na skalę kraju.

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia dwóch inwestycji, których wartość przekracza 52 mln zł.  Dofinansowanie unijne  wynosi ponad 38,6 mln. Resztę zapłaci samorząd województwa.  Modernizacji poddany zostanie oddział przyjęciowy wraz ze szpitalną izbą przyjęć. Utworzone zostanie też centrum radiologii wraz z oddziałem ogólno-psychiatrycznym. Wszystko doposażone w super nowoczesny sprzęt diagnostyczny, w tym, w jeden z nielicznych w użyciu w psychiatrycznych szpitalach w Polsce rezonans magnetyczny. Początek prac już w październiku.

Serce szpitala    

Na początek odnowiony zostanie pawilon XI. Dotychczasowa, pozostawiająca wiele do życzenia izba przyjęć, stanie się dostosowanym do aktualnych standardów medycznych i technicznych centrum przyjęć pacjentów. Zmodernizowany zostanie też istniejący tam obecnie  oddział szpitalny. Na nowym oddziale przyjęciowym znajdzie się 30 łóżek rozlokowanych w 15 salach z  łazienkami. Ta część inwestycji kosztować ma 19,6 mln zł.  

– Nowe centrum przyjęć stanie się sercem szpitala. Miejscem do którego, tak jak do izby przyjęć będzie mógł trafić każdy pacjent potrzebujący pomocy oraz taki którego trzeba jak najszybciej zdiagnozować i leczyć – mówi Lidia Rudzka, dyrektor tworkowskiego szpitala. Dalej dodaje: – Po rozpoznaniu dany pacjent będzie pozostawał na tym oddziale. Nie będzie tak jak się zdarza, że pacjent wstępnie zdiagnozowany w naszej izbie przyjęć jest przeprowadzany do innego szpitala, często odległego – dodaje Rudzka.

Pomoc w uzależnieniach

W nowym centrum przyjęć udzielana też będzie pomoc psychologiczna osobom zapadającym na choroby cywilizacyjne, takie jak depresja, bulimia czy anoreksja, jak również cierpiącym na wypalenie zawodowe, uzależnienia od alkoholu, internetu, hazardu czy seksu.

Sale chorych w nowym pawilonie wyposażone zostaną w łóżka z intensywnym nadzorem, takie jak na oddziałach intensywnej terapii, czy oddziałach ratunkowych. Docelowo oddział będzie obsługiwał wszystkich nowo przyjmowanych pacjentów tworkowskiego szpitala. Szacuje się, że będzie to nawet 6,6 tys. osób rocznie.

Przeprowadzka

Jednak zanim tak się stanie przed dyrekcją placówki nie małe wyzwanie organizacyjne. W związku z modernizacją pawilonu XI znajdujący się tam dziś 60 łóżkowy oddział  musi być wyłączony z pracy. Dyrekcja przygotowuje się do przenosin chorych. – Będziemy to robić sukcesywnie, w zależności od stanu zdrowia pacjentów.  Część zostanie przeniesiona na pozostałe oddziały ogólno-psychiatryczne, a część zostanie wypisana. Dyrektor Rudzka zapewnia, że nikt nie zostanie bez opieki.

Drugi etap tworkowskiej inwestycji zapowiada się równie imponująco. Inwestycja kosztować będzie 32, 4 mln zł. Mowa o przystosowaniu XIX -wiecznego zabytkowego budynku gospodarczo – technicznego na centrum radiologii wraz z oddziałem ogólno-psychiatrycznym. Według szacunków z nowego centrum korzystać będzie ok. 6,6 tys. osób rocznie. Aparatura pozwoli na przeprowadzenie średnio 3,5 tys. specjalistycznych badań diagnostycznych.

Najlepszy sprzęt

– Będzie to, taka nasza perełka o charakterze  diagnostyczno – klinicznym. Znajdzie się w nim sprzęt medyczny najnowszej generacji. W tym rezonans magnetyczny funkcjonalny, pozwalający na czytanie sygnałów wysyłanych przez ludzki mózg, badający różne jego stany.  Od zakochania, po różne dysfunkcje – z dumą dopowiada dyrektor Rudzka. Pracownie wyposażone zostaną ponadto w tomograf komputerowy, aparaturę rentgena, EEG i pompę infuzyjną.  

Tak nowoczesna aparatura zebrana w jednym miejscu pozwoli na postawienie błyskawicznej diagnozy, a dzięki temu szybkie rozpoczęcie leczenia pacjentów.   Nie bez znaczenia będzie również pozyskanie pomieszczeń w których prowadzone będą warsztaty z terapii zajęciowej, psychologicznej, które są niezbędne do poprawy funkcji psychospołecznych chorych.

Uroczyste otwarcie przewidziane jest w 2013 roku. Miejmy nadzieję, że w ostatecznym oddaniu obiektów pacjentom w 2013 roku nie staną na przeszkodzie żadne urzędnicze formalności i kruczki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.