Amfiteatru już nie będzie

Region

To tutaj w sezonie letnim odbywały się najciekawsze koncerty i imprezy plenerowe. Tutaj występowały największe gwiazdy i debiutowały młode, lokalne talenty. Wraz z końcem remontu popularnego „Pałacyku” przestaje istnieć amfiteatr w dotychczasowej formie.

To tutaj w sezonie letnim odbywały się najciekawsze koncerty i imprezy plenerowe. Tutaj występowały największe gwiazdy i debiutowały młode, lokalne talenty. Wraz z końcem remontu popularnego „Pałacyku” przestaje istnieć amfiteatr w dotychczasowej formie.

Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk” w parku Sokoła istnieje od 1974 roku. Prowadzone są tu artystyczne i edukacyjne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży z pruszkowskich szkół i przedszkoli, kursy przygotowawcze do szkół artystycznych oraz szkoła muzyczna. Nieodłącznym elementem tej działalności był amfiteatr, w którym odbywało się wiele imprez kulturalnych. Od 2008 roku Pałacyk, który jest zabytkowym obiektem architektonicznym, przechodzi gruntowny remont. Wraz z nim podjęto decyzję o likwidacji amfiteatru.

– Naprawdę nie będzie tego miejsca? – dziwi się Magda, 20-letnia mieszkanka Pruszkowa. – Szkoda, odbywało się tutaj wiele ciekawych imprez.

Rzeczywiście, amfiteatr  przy Młodzieżowym Domu Kultury, choć niepozorny, obrósł swego rodzaju legendą. To miejsce zawsze gromadziło liczne grono zwolenników. Występowali tu m.in.: grupy – Myslovitz, Elektryczne Gitary, DeMono, Edward Hulewicz oraz zespoły folklorystyczne. Jednak największym powodzeniem cieszył się organizowany w latach 90-tych Rock Piknik. Impreza gromadziła tłumy pruszkowskiej i okolicznej młodzieży. W specyficznej, kameralnej atmosferze, na terenie parku można było posłuchać dobrej muzyki rockowej w wykonaniu artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych, głównie niemieckich – dzięki programowi wymiany młodzieży z partnerskiego miasta Esslingen.

– Wielka szkoda, że amfiteatr przestaje działać, bo to było  fajne, klimatyczne miejsce, których w zapyziałym Pruszkowie tak bardzo brakuje – mówi Mateusz, muzyk i dodaje: – Likwidacja amfiteatru to kolejny przejaw zubożenia życia kulturalnego w Pruszkowie, ponieważ w Domu Kultury nie dzieje się zupełnie nic. W tym mieście likwidowane jest wszystko po kolei: było kino „Oświata”, kina nie ma, w jego miejscu postawiono apartamentowiec, teraz przyszedł czas na amfiteatr… Czy naprawdę władze miasta uważają, że organizacja dwóch masowych imprez w roku, na stadionie „Znicza” ludziom wystarczy?

W miejsce amfiteatru ma powstać teatr letni. Zamiast dotychczasowych drewnianych ławek będą wystawiane krzesła. Ponadto, dzięki dobudowie nowej sali kameralnej, która będzie wydzielona akustycznie od reszty budynku, Pałacyk zyska miejsce do organizowania profesjonalnych koncertów, a także przedstawień teatralnych, warsztatów, konkursów, przeglądów oraz innych imprez o charakterze kulturalnym. – Wracamy do pierwotnego kształtu budynku – tłumaczy jeden z pracowników Pałacyku. Tę informację potwierdza również wiceprezydent Pruszkowa – Andrzej Królikowski: – Nieprawdą jest, że amfiteatr przestaje istnieć. Zlikwidowana została dotychczas istniejąca niecka teatralna, zamiast niej powstanie piękna scena z fontanną na środku. Przez wiele lat Pałacyk należał do Starostwa Powiatowego, które nie robiło kompletnie nic w celu jego modernizacji. Gdyby nie to, że Urząd Miasta przejął ten obiekt i zainwestował w niego 12 mln zł., pałacyk już dawno by się rozleciał.

To dobrze, że dotychczas działająca scena zostanie zmodernizowana. I dobrze, że – jak zapowiadają władze miasta – będą tutaj odbywać się ciekawe imprezy kulturalne. Tyle, że takie miejsce już istnieje – w Muzeum Starożytnego Hutnictwa, a nadal w mieście brakuje miejsca na koncerty rockowe czy spotkania, gdzie młodzież mogłaby się pobawić. Podkowa Leśna ma swój pałacyk Kasyno, w którym odbywa się wiele interesujących imprez, Grodzisk Maz. ma deptak i prężnie działające Centrum Kultury. A Pruszków? Teatr letni, nawet z piękną sceną, fontanną i rozkładanymi krzesełkami raczej problemu nie rozwiąże.

Obiekt ma zostać oddany do użytku w październiku br.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.