Janosik w przewężeniu Jerozolimskich nie dał rady

Region

Wąskie gardło przy wjeździe do Pruszkowa zostanie jednak poszerzone.  Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku.

Już pod koniec przyszłego roku wjazd do Pruszkowa będzie wyglądał jak pozostała część Alei Jerozolimskich. Pruszkowskie wąskie gardło zostanie poszerzone. Tą ważną dla miasta inwestycję udało się uratować przed „Janosikowym”. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, zaraz po wyłonieniu w przetargu wykonawców. Budowa spornych ekranów dźwiękochłonnych zostanie częściowo sfinansowana przez władze miasta. Pruszków przeznaczy na ten cel 5 mln zł, z przyszłorocznego budżetu.

O planach poszerzenia tzw. wąskiego gardła Alei Jerozolimskich przy wjeździe do Pruszkowa pisaliśmy już wielokrotnie. Gdy jesienią ubiegłego roku plany wreszcie przybrały formę projektu przebudowy drogi, wydawało się, że boje o tę inwestycję dobiegają kresu. Było to na tyle realne, że samorząd województwa przeznaczył na tę inwestycję 10 mln zł w tegorocznym budżecie i ogłosił, że od rozbudowy tego właśnie odcinka chce rozpocząć przebudowę całych Alei Jerozolimskich.

Radość nie trwała długo. Wkrótce okazało się, że nie przewiduje on żadnych zabezpieczeń ochronnych w miejscach kolizyjnych z zabudową mieszkalną w Tworkach. Wzbudziło to protesty mieszkańców, którym ta droga podejdzie pod same domy. Ich determinacja okazała się tak duża, że nie udało się dojść do porozumienia. Mieszkańcy nie zgodzili się na wybudowanie ekranów dopiero po zakończeniu realizacji projektu. – Ekrany muszą być budowane jednocześnie, bo inaczej nie doczekamy się ich nigdy! – domagali się mieszkańcy.

Sytuacja wydawała się być patowa, bo koszt budowy ekranów podwajał przewidywany budżet inwestycji. Mimo deklaracji władz Pruszkowa, którym zależy na realizacji projektu, że będą partycypować w kosztach budowy ekranów, inwestycja zawisła w próżni. Z tego stanu, paradoksalnie, wydobyło ją w ostatnich dniach zagrożenie „janosikowym”.

W mediacji pomiędzy władzami Pruszkowa a województwem pomógł Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, radny sejmiku mazowieckiego. Jego rozmowy z władzami Pruszkowa, oraz zabiegi w sejmiku doprowadziły do porozumienia w sprawie wspólnego finansowania budowy ekranów zabezpieczających.

– Rada miejska podczas ostatniej sesji 27 maja zaakceptowała przeznaczenie na ten cel 5 mln zł z przyszłorocznego budżetu – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent miasta. Dodał, iż realizacja inwestycji zależy teraz tylko od marszałka województwa.

Według uzgodnień budowa będzie przebiegała w dwóch etapach. W tym roku zostaną wydane pozwolenia na budowę, przeprowadzone przetargi i wybrani wykonawcy. Ruszyć mają też prace przygotowawcze, m.in. przykryty zostanie ciek wodny biegnący wzdłuż trasy.

Główna część inwestycji, czyli rozbudowa drogi i budowa ekranów zabezpieczających przypadnie na rok 2011. – Budowa ekranów będzie prowadzona jednocześnie z pracami drogowymi – zapewnia wiceprezydent.

– Mamy ważną decyzję środowiskową na ten odcinek drogi, wiec porozumienie w sprawie sfinansowania zabezpieczeń otwiera możliwość jego realizacji – potwierdza Monika Burdon, rzecznik Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Jednak same procedury uzyskania tzw. zgody na realizację inwestycji drogowej i wyłonienia wykonawcy będą trwały około pięciu miesięcy. Jest więc prawdopodobne, że jeszcze pod koniec tego roku będziemy mogli rozpocząć pierwsze prace budowlane. Inwestycja jest obecnie wdrażana i co ważne, nie jest niczym zagrożona – tłumaczy rzecznik.

Komentarz: Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, radny sejmiku województwa:

To bardzo dobrze, że rozbudowę tego odcinka drogi udało nam się jednak uratować przed „Janosikiem”. Podczas sesji sejmiku 31 maja miała miejsce istna rzeź w planach tegorocznych inwestycji wojewódzkich. Droga 719 łącząca Warszawę z Pruszkowem, Grodziskiem Mazowieckim i Żyrardowem, jest nie tylko najbardziej ruchliwą drogą wojewódzką w regionie, ale także główną arterią komunikacyjną dla zachodniej części Metropolii Warszawskiej. Tymi argumentami udało mi się przekonać sejmik debatujący nad planem cięć, aby nie skreślać inwestycji w Pruszkowie. Udało się też nawiązać współpracę z samorządami miasta i powiatu pruszkowskiego aby poszukać możliwości kontynuowania tego zamierzenia. Wspólne sfinansowanie budowy ekranów dźwiękochłonnych umożliwi zrealizowanie całej inwestycji, a więc zaspokoi oczekiwania wszystkich stron. Pruszków zyska wreszcie godną siebie wizytówkę wjazdową u bram miasta.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.