Recykling po pruszkowsku

Region

Pierwsze pojemniki do segregacji śmieci pojawiły się na pruszkowskich osiedlach  kilkanaście lat temu. Większość mieszkańców, dobrze zorientowana w problemach ekologii, wie, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów. Dlatego najpierw sortujemy śmieci w domu, potem wyrzucamy do specjalnych pojemników, aż tu nagle podjeżdża samochód ciężarowy i wszystkie śmieci lądują w jednym miejscu. Czyżby nasz wysiłek wkładany w segregację szedł na marne?

Nie! Miłośnicy dbania o środowisko naturalne mogą spać spokojnie.Samochód, który przyjeżdża po zawartość pojemników zaopatrzony jest w
dwudzielne, przegrodzone komory. Każda z nich przeznaczona jest na inny
rodzaj odpadów. Następnie śmieci przewożone są do Miejskiego Zakładu
Oczyszczania w Pruszkowie, gdzie na specjalnej taśmie poddawane są
dokładniejszej selekcji, a potem przekazywane firmie, która zajmuje się
odzyskiem.

System sortowania śmieci w Pruszkowie prowadzony jest od 1998 roku przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego i, jak twierdzi inspektor Aneta Kozłowska, bardzo dobrze się sprawdza. – Na terenie miasta funkcjonuje już ponad 200 pojemników do segregacji odpadów. Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże, być może również dlatego, że nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z selekcją. Jesteśmy chyba jedyną gminą w okolicy, która w całości finansuje proces segregacji śmieci.

Również adminstratorzy osiedli należących do Pruszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są zadowoleni z obecnego rozwiązania. Lidia Boćkowska, zastępca kierownika Adminstracji osiedla Parkowe stwierdza: – System segregacji śmieci zdecydowanie nas odciąża, nie tylko finansowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest znacznie mniej typowych pojemników przeznaczonych na śmieci ogólne, nieposegregowane, a więc gospodarze mają mniej pracy, a my ponosimy znacznie mniejsze koszty związane z wywozem odpadów.

Jedyne zastrzeżenie adminstratorów to częstotliwość wywozu śmieci przez Miejski Zakład Oczyszczania: – Samochody przyjeżdżają zbyt rzadko, pojemniki są przepełnione, więc mieszkańcy wyrzucają śmieci obok nich, gospodarz musi je potem sprzątać i wyrzucać do typowych koszy przeznaczonych na odpady nieposegregowane – mówi Magdalena Słobodzin, adminstrator części A osiedla Staszica. Podobny problem zauważa również Krzysztof Krzyżanowski – zastępca kierownika Adminstracji Śródmieście. Najprawdopodobniej było to spowodowane problemami związanymi z zimową aurą, jednak od połowy stycznia wszystko powinno działać jak należy.

Edukacja ekologiczna mieszkańców Pruszkowa przynosi wymierne efekty. Nie tylko każdego miesiąca zbieranych jest ogromna ilość odpadów nadających się do ponownego przetworzenia, Pruszków długo był liderem w dziedzinie segregacji śmieci, zdobywając liczne nagrody w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez pismo branżowe „Przegląd Komunalny”. W 2001 roku nasze miasto zajęło I miejsce w skali ogólnokrajowej w konkursie o „Srebrną puszkę” (wynik 46 ton puszek aluminiowych), w roku 2002 – specjalne wyróżnienie w II edycji konkursu o „Srebrną Puszkę” (udokumentowano zebranie największej ilości puszek aluminiowych – 51 ton), zaś w III edycji konkursu „Szklana Statuetka” zebrano 189,77 ton szkła za co otrzymaliśmy nagrodę pieniężną Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 5.000 zł.

Pamiętajmy zatem o segregacji naszych śmieci. Na osiedlach ustawione są cztery pojemniki: białe przeznaczone są do szkła bezbarwnego, zielone – szkła kolorowego, niebieskie na makulaturę, zaś żółty – na plastik i puszki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy