Wolontariat na Euro 2012

Region

Prawie 3 tys. miejskich wolontariuszy będzie służyć pomocą kibicom iturystom podczas „Euro 2012”. Na projekt „Wolontariat 2012” Miasta Gospodarze wydadzą blisko pięć milionów złotych.

Przedstawiciele Gdańska, Poznania, Warszawy, Wrocławia oraz Spółki PL.2012 zakończyli pierwszy etap przygotowań do projektu „Wolontariat 2012 – przyjazna przestrzeń publiczna”.

Jak poinformował koordynator projektu Paweł Aleksandrowicz ze spółki PL.2012, zadaniem miejskich wolontariuszy będzie tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, a przewodnim hasłem powinno być przesłanie: „wszyscy jesteśmy gospodarzami turnieju”. Celem projektu jest również promocja i rozwój wolontariatu sportowego.

Wspólny plan miast-gospodarzy przewiduje, że obsługą wolontariacką Euro 2012 zajmie się około 2 900 osób. W Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu przewiduje się przeszkolenie po około 600 wolontariuszy, w Warszawie, ze względu na wielkość miasta – nawet do tysiąca.

Marta Sokołowska z Urzędu Miasta Warszawa podkreśliła, że wolontariusze będą dawali poczucie bezpieczeństwa kibicom i turystom. Będą przekazywać informacje m.in. o miejscach noclegowych, komunikacji miejskiej.

Wolontariusze będą obecni w newralgicznych punktach – dworcach czy lotniskach, ale także w ruchliwych punktach miast i na parkingach dla kibiców. Mają również służyć pomocą mieszkańcom, by byli poinformowani o aktualnym życiu miasta w trakcie turnieju.

Wojciech Dąbrowski z gdańskiego urzędu miasta podkreślił, że wolontariusze, oprócz pomocy kibicom i turystom, będą przekazywać informacje o wszystkich zagrożeniach służbom porządkowym.

– Chcemy, aby przestrzeń miejska była jak najbardziej przyjazna dla naszych gości, tak, żeby ułatwić im funkcjonowanie w mieście – powiedział Waldemar Rembas z Urzędu Miasta Poznań.

Grzegorz Pyzałka z wrocławskiego urzędu miasta poinformował, że również dziennikarze otrzymają niezbędne wsparcie od wolontariuszy, odpowiednio przeszkolonych do pracy z mediami.

Wolontariuszem będzie mogła zostać osoba, która ukończyły 18 lat i zna język angielski w stopniu komunikatywnym. Zarówno koordynator projektu jak i przedstawiciele miast bardzo mocno akcentują, że chętnych do ochotniczej pracy przy EURO 2012 poszukiwać będą nie tylko wśród uczniów czy studentów, ale również osób starszych, mieszkańców dużych i małych miast oraz osób z niepełnosprawnościami.

Wolontariusze przejdą trzydniowe szkolenie z zakresu: komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, udzielania pierwszej pomocy, znajomości systemu bezpieczeństwa, historii i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Przewidziano szkolenia z umiejętności liderskich i obsługi gości oraz zapewniających znajomość: topografii miasta, oferty kulturalno-rozrywkowej, komunikacji publicznej w mieście oraz w kraju.

Pracujący we wszystkich czterech miastach ochotnicy będą wyposażeni w jednolite, identyczne stroje. Osoby, który przyjadą z innych miast mogą liczyć na noclegi i wyżywienie podczas wykonywania swej pracy.

Na początku 2011 roku uruchomiona zostanie wspólna strona internetowa ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, które pozwolą chętnym przygotować się do stawianych wymogów. Sama rekrutacja rozpocznie się jesienią 2011 roku, a zakończy w pierwszym kwartale 2012.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy