Wojewoda wstrzymuje referendum w Podkowie

Podkowa Leśna

Podobnie jak w przypadku warszawskiego referendum w sprawie powiększenia stolicy o podwarszawskie gminy, wojewoda mazowiecki wszczął procedurę stwierdzenia nieważności uchwały radnych Podkowy Leśnej, którzy chcieli aby 2 kwietnia mieszkańcy zagłosowali czy chcą połączenia z Warszawą.

Procedura zastosowana przez wojewodę (i byłego starostę pruszkowskiego) Zdzisława Sipierę dużym echem odbiła się w stosunku do referendum, kótrego chcieli stołeczni radni. Okazuje się, że ten sam mechanizm blokowania zastosowany został w stosunku do Podkowy Leśnej. Chodzi o stwierdzenie nieważności uchwały o referendum i wstrzymanie jej wykonania do czasu rozstrzygnięcia. – Wojewoda powołuje się na naruszenie prawa, czyli naruszenie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o referendum lokalnym. Zawiadomienie nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem nieważności uchwały, jednak oznacza, że burmistrz, któremu rada miasta powierzyła wykonanie uchwały, nie może prowadzić czynności określonych kalendarzem referendalnym. Wstrzymana zostaje m.in. kampania referendalna i nabór kandydatów do członków komisji ds. referendum – informuje prodkowiański urząd miasta.

W praktyce podkowiańscy urzędnicy mają w tej sprawie związane ręce i muszą czekać na ostateczną decyzję wojewody. – Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, które powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do sądu. Do czasu wydania rozstrzygnięcia rada miasta nie może nawet odwołać się od decyzji Wojewody, a wstrzymanie czynności referendalnych powoduje, że w planowanym terminie referendum nie odbędzie się – czytamy w komunikacie na stronie miasta-ogrodu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.