Wnioski 500 plus od 1 sierpnia!

Region

Nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500 plus” rozpocznie się już 1 sierpnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski – osobiście, listownie lub przez internet.

Dotychczasowe decyzje przyznające rodzicom świadczenie wychowawcze 500 plus tracą ważność 30 września tego roku. Żeby nadal pobierać świadczenie koniecznie trzeba złożyć wniosek i jak już wspomnieliśmy w zajawce, będzie to można zrobić już od 1 sierpnia. Ci którzy chcą dopiero dołączyć do rządowego programu powinni również zainteresować się tym tematem. Najważniejsze zasady programu pozostaną bez zmian. Nie zmieni się kryterium dochodowe obowiązujące na pierwsze dziecko i dalej będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł wypłacane do 18 roku życia. 

Ale jak będą wyglądały tegoroczne okresy świadczeniowe? Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeśli świadczeniodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek do końca sierpnia, to przyznanie i wypłata środków nastąpi do końca października. Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że sprawdzenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata nastąpi nie później niż do 30 listopada. – W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku. Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego – czytamy na stronie MRPiPS. 

Formularze do wniosków, a także innych dokumentów wymaganych do ubiegania się o świadczenia 500 plus będzie można znaleźć u podmiotów realizujących te świadczenia w danej gminie. W praktyce jest to urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna wyznaczona  w danej gminie (np. centrum świadczeń), właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się.
 
Wypełniony wniosek można złożyć osobiście lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się o świadczenia wychowawcze bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru aż 4 kanały. Wśród nich: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.
 
Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy to: Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, PLUS BANK S.A., Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, SGB-Bank SA, Bank Zachodni WBK SA.
 
Szczegółowe informacje dostępne na stronie mrpips.gov.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.