Włodarze gmin z listem do mieszkańców w sprawie odwołanych referendów

Region

4 czerwca w wielu gminach naszego regionu miały odbyć się referenda w sprawie „wielkiej Warszawy”. W Pruszkowie, Grodzisku, Michałowicach, Brwinowie i Milanówku głosowanie odwołano, a włodarze gmin tłumaczą tę decyzję w specjalnym liście do mieszkańców.

O zamieszaniu, jakie wywołało wycofanie z Sejmu kontrowersyjnego projektu o ustroju m. st. Warszawy informowaliśmy naszych czytelników na bieżąco. Podobnie jak o decyzjach rad gmin, które po tym jak „wielka Warszawa” w proponowanym dotąd kształcie trafiła do kosza, zdecydowały się na rezygnację z referendów w tej sprawie.

Choć o motywach tego kroku radni i włodarze mówili już także na naszych łamach, to przypominają je jeszcze raz we wspólnym liście do mieszkańców. – W styczniu grupa posłów PiS zgłosiła projekt ustawy, zgodnie z którym znaczna część decyzji dotyczących inwestycji czy planowania przestrzennego przeniesiona zostałaby z gmin do „centrali” w Warszawie, w tym także decyzje dotyczące remontów i modernizacji dróg powiatowych. Ze względu na wagę proponowanych rozwiązań dla wszystkich mieszkańców naszych gmin kilka tygodni temu wraz z radnymi podjęliśmy decyzje o przeprowadzeniu referendów – przypominają przedstawiciele władz Pruszkowa, Grodziska, Milanówka, Michałowic, Brwinowa i Błonia.

– Podnoszone przez nas argumenty jak i jednoznaczny oraz powszechny sprzeciw mieszkańców naszych gmin sprawiły, że posłowie wnioskodawcy wycofali z Sejmu kontrowersyjny projekt ustawy o utworzeniu tzw. mega Warszawy. Dlatego też wobec zaistniałej sytuacji rezygnujemy z przeprowadzania referednów. Podejmując tę decyzję chcielibyśmy wszystkim Państwu w całego serca podziękować za tak wspaniałą postawę, wsparcie oraz wolę obrony niezależności działania naszych małych ojczyzn – czytamy w liście.

I dalej: – Równocześnie deklarujemy Państwu, że w przypadku gdyby koncepcja włączenia naszych gmin do miasta stołecznego Warszawy jako metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego powróciła, będziemy wnioskowali do radnych, aby wszyscy nasi mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w tej sprawie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.