WKD zmienia i testuje

Kolej

Pojawienie się nowoczesnych pociągów 39WE w taborze Warszawskiej Kolei Dojazdowej wiąże się ze zmianą zasilania. Wszystko trzeba jednak robić stopniowo. Przewoźnik przeprowadził pierwsze testy zmiany napięcia trakcji.

Od kilku lat mówiło się o zmianie napięcia zasilania sieci trakcyjnej na linii WKD, jednak pojawiały się przeszkody. Nie wszystkie składy przewoźnika mogłyby kursować przy zasilaniu 3kV. Dla pociągów EN94 konieczna byłaby modernizacja, jednak takie działanie wiązało się z ogromnymi kosztami.

WKD zmienia się. Pasażerowie nie mogą doczekać się, kiedy będą mieli okazję podróżować nowymi pociągami 39WE, które wyprodukowała nowosądecka firma Newag. Łącznie na torach pojawi się sześć nowych kolejek. Ostatni z zamówionych zasili tabor w sierpniu. W związku z tym konieczna jest zmiana napięcia, dzięki której na torach pojawi się większa ilość pociągów.

WKD przeprowadziła już test zmiany napięcia trakcji. Jak wypadł? – Pierwsze załączenie napięcia 3 kV w sieci trakcyjnej WKD odbyło się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Było ono połączone z przejazdem pociągu służbowego z wykorzystaniem e.z.t. EN97-001 na odcinku Grodzisk Mazowiecki Radońska – Komorów i z powrotem, natomiast sprawdzenie pojazdu 39WE-001 zostało ograniczone do terenu lokomotywowni w Grodzisku Mazowieckim. Obie próbne jazdy wypadły pozytywnie. Kolejne próby załączenia napięcia 3 kV w różnych konfiguracjach zasilania jak i jazdy testowe będą kontynuowane podczas nocnych przerw w kursowaniu pociągów. Równolegle prowadzone są pomiary prądów zwarciowych i napięć rażenia przez Instytut Kolejnictwa z Warszawy – wyjaśnia Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

pracuj.pl
Praca Pruszków

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.