WKD rozstrzygnęła konkurs na koncepcję przystanków

Kolej

Wczoraj w pruszkowskiej BGŻ BNP Paribas Arenie oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu na wykonanie koncepcji trzech przystanków osobowych Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Sprawdźcie wizualizację, które opublikowaliśmy wraz z opisem w artykule.

19 kwietnia budynek toru kolarskiego w Pruszkowie wypełniły osoby zainteresowane przyszłością  przystanków WKD. Tego dnia o godz. 12.00 rozstrzygnięto ważny konkurs. Projektanci biorący w nim udział musieli opracować koncepcje architektoniczne obiektów małej infrastruktury oraz elementów informacji wizualnej peronów. Spośród 17 prac komisja konkursowa wybrała trzy najciekawsze propozycje.

W jaki sposób wybrano najlepsze prace i jakimi kryteriami się kierowano? – Sędzia referent przedstawił Sądowi Konkursowemu szczegółowe omówienia poszczególnych prac konkursowych. Następnie wszystkie prace zostały poddane pod dyskusję i ocenę sądu. Podczas dyskusji nad propozycjami Sąd Konkursowy uznał, iż należy premiować te rozwiązania, które kompleksowo i w optymalny sposób połączą wymogi funkcjonalne i plastyczne, tak aby nadać oprawie stacji linii WKD elegancki, współczesny i rozpoznawalny charakter – czytamy na stronie WKD.

W skład pierwszej nagrody wchodziła gratyfikacja pieniężna w wysokości 25 tys. zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie opracowań. Zdobyli ją: Konrad Basan, Paweł Dadok i Maria Roj. A oto ich dzieła:

Założeniem tego projektu było zagospodarowanie wszystkich elementów użytkowych na jednej wyrazistej linii. Według autorów obecne przystanki WKD mają niejednolity charakter, a ich rozmieszczenie jest przypadkowe. Dlatego zaprojektowano uniwersalny symbol jakim jest linia, nawiązująca co prędkości pociągu i dynamiki trakcji kolejowych.

Powyższa koncepcja przedstawia stację Grodzisk Mazowiecki Radońska. Przy projektowaniu zwrócono uwagę na „duże potoki ludzi”, dlatego poza nowoczesnymi peronami projektanci postanowili uporządkować i odnowić cały teren przyległy. Wprowadzono charakterystyczne elementy dla tego przystanku, a mianowicie herb i plan miasta.

Tutaj autorzy koncepcji postanowili uszanować zabytkowy charakter zabudowy przystanku Podkowa Leśna Główna i ograniczyli do minimum oznakowanie. Przeniesiono reklamy z budynku stacji na początek i koniec peronu, całość uporządkowano i wprowadzono neutralne kolory.

Warszawa Aleje Jerozolimskie. Stacja jest zadaszona, dlatego wprowadzenie wiat uznano za bezzasadne. Co będzie zaznaczać indywidualny charakter WKD? Przede wszystkim automat na bilety, ławki i pozostałe elementy zagospodarowania. Zwrócono uwagę, aby wymienić oznakowanie na bardziej spójne i czytelne.

Pierwszą nagrodę przyznano za prostą i elegancką formę ujmującą przystanki w plastyczną interpretację. Czyli za co dokładnie? – Za czytelność układu aranżacji przystanków, ekonomikę wykorzystania przestrzeni. Udaną próbę odsunięcie od torów elementów zagospodarowania co ma znaczenie szczególnie na występujących na linii wąskich peronach. Realność propozycji projektowych i unikanie zbędnych komplikacji co ułatwia wykonawstwo. Za dobrą kompozycję informacji wizualnej, prostą i czytelną typografię, dobre proporcje tablic i elementów informacyjnych. Czytelność przewodniej idei projektu, prosta kompozycja czarnej linii pozwala na wprowadzanie dodatkowych elementów zagospodarowania lub rezygnację z niektórych, co różnicuje poszczególne przystanki bez utraty idei przewodniej całego projektu – punktuje w dokumentacji pokonkursowej Warszawska Kolej Dojazdowa.

Jak czytamy dalej w dokumentacji, komisja konkursowa zaleciła wprowadzenie do projektowanego systemu elementów stanowiących dodatkową ochronę pasażerów przed wiatrem. Wątpliwości wzbudził także materiał zastosowany do podniebienia wiaty, zalecono użycie innych bardziej trwałych rozwiązań. Dodatkowo zwrócono uwagę na wprowadzenie możliwości sortowania odpadów w koszach, zabezpieczenia blaszanego wykończenia siedzisk przed nadmiernym nagrzewaniem słońca, czy rozwinięcie proponowanego systemu informacji o drogowskazy itd.

W pruszkowskim welodromie czynna jest wystawa pokonkursowa. do 24 kwietnia w godzinach 8.00-16.00 każda zainteresowana osoba może przyjść do BGŻ BNP Paribas Areny znajdującej się przy ul. Andrzeja w Pruszkowie i obejrzeć wszystkie złożone w konkursie prace. Natomiast 22 kwietnia, w piątek odbędzie się dyskusja pokonkursowa, jej rozpoczęcia zaplanowano na godzinę 16.00.

Pozostałe prace oraz szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć TUTAJ.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy