WKD: Ostatnia sobota z EN94

Kolej

W najbliższą sobotę Warszawska Kolej Dojazdowa upamiętni 44-letnie składy EN94, które po 27 maja zostaną wycofane z eksploatacji. Powodem takiej sytuacji jest zmiana napięcia zasilania sieci trakcyjnej, jak również wprowadzenie nowego taboru.

Elektryczne zespoły trakcyjne EN94 zostały wyprodukowane przez wrocławską firmę Pafawag. Do WKD trafiły w 1972 r., czyli 44 lata temu! Pasażerowie bardzo polubili te pociągi. Mimo, że nie posiadają one klimatyzacji, mają wysokie schody, po których trzeba się wspinać, a w czasie jazdy w środku jest dość głośno to kolejki bronią się swoją niezawodnością – działały bez zarzutu nawet w największe mrozy.

Wkrótce składy przestaną kursować po linii WKD. Po 27 maja nie zobaczymy już składów EN94, ponieważ zostaną definitywnie wycofane z eksploatacji. W nadchodzącą sobotę przewoźnik postanowił upamiętnić 44 lata ich służby. – W dniu 21.05.2016 r. (sobota) na linii WKD po raz ostatni pojawią się w ramach rozkładu jazdy dla dni wolnych od pracy elektryczne zespoły trakcyjne serii EN94 – napisano na stronie WKD.

Pojawią się dwa spośród pięciu składów skierowanych na tory w ramach rozkładu dla sobót, niedziel i świąt. Będzie to doskonała okazja aby uczcić wiele lat pracy tych pociągów i wykonać pamiątkowe zdjęcia bądź nagrania video. Co oznacza, że: – Zainteresowani odbyciem przejazdu (…) zyskają taką możliwość w ciągu innego dnia niż dzień powszedni – czytamy dalej.

Po zmianie napięcia stare składy zostaną zastąpione przez nowo wyprodukowane pojazdy serii EN100, czyli 39WE. Natomiast EN94 znikną z torów na zawsze, gdyż zostaną pocięte na żyletki. WKD planuje pozostawienie jednego eksponatu w celach muzealnych. Gdzie i o której godzinie będzie można spotkać 44-letnie „wukadki”? Dokładny rozkład dostępny jest tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.