Wizja budowy marketu w Komorowie budzi emocje

Komorów

Od kilku miesięcy trwa poruszenie wśród mieszkańców Komorowa, którzy obawiają się budowy dyskontu jednej z dużych sieci na prywatnej działce na rogu ulicy Sanatoryjnej i al. Starych Lip. Czy inwestycja rzeczywiście jest w przygotowaniu?

W mieście-ogrodzie pojawiły się ulotki i plakaty wzywające do bojkotu budowy sklepu sieci Lidl na działce tuż obok charakterystycznego wjazdu do Komorowa od strony Pęcic. – Uważamy, że ta inwestycja nieodwracalnie zmieni Komorów, zaburzy ład przestrzenny miasta-ogrodu, spowoduje utrudnienia komunikacyjne przy wjeździe do Komorowa, wygeneruje dodatkowy ruch tranzytowy przez klientów Lidla, przyczyni się do upadku małych lokalnych sklepów – czytamy w ulotce. 

Jej autorzy informują, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego z 2004 r. zezwala na budowę dyskontu, ale mimo to chcą zablokowania budowy. – Rada gminy, czyli 15 wybranych przez nas radnych może zastopować tę inwestycję poprzez wykup działek od właściciela i przeznaczenie ich na cele społeczne, m.in. ośrodek kultury, publiczny żłobek/przedszkole, miejsce pobytu osób starszych i inne ważne funkcje społeczne; zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wykluczającego inwestycje tej skali (co wiąże się z odszkodowaniem dla właściciela) – zaznaczają protestujący mieszkańcy. 

Sprawa mogłaby wydawać się prosta. Lidl chce budować market, mieszkańcy takiego sklepu nie chcą. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Na czym polega jej trudność? – Wiemy, że część mieszkańców Komorowa nie chce w tym miejscu budowy dyskontu, ale są też tacy, którym pomysł się podoba. Nie jest więc tak, że nie ma tu różnicy zdań. A my jako gmina na żadnym etapie nie jesteśmy w tym stroną. Działka ma prywatnego właściciela, który może ją sprzedać pod budowę dyskontu zgodnie z prawem. Pozwolenie na budowę wydaje nie gmina lecz starostwo powiatowe – tłumaczy Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. 

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, wykup działki przez gminę w celu zablokowania inwestycji nie wchodzi w grę. Nie ma bowiem stuprocentowej pewności, czy Lidl rzeczywiście zamierza budować swój market w Komorowie. Jedna z teorii zakłada, że spółka takich planów nie ma, a w całym zamieszaniu chodzi o to, by skłonić gminę do wyłożenia kilku milionów złotych na kupno działki od kilku lat wystawionej na sprzedaż. 

O intencjach spółki Lidl przesądziłoby skierowanie do starostwa powiatowego w Pruszkowie wniosku o pozwolenie na budowę. Czy taki dokument wpłynął? – Na dzień dzisiejszy do naszego urzędu nie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kilka miesięcy temu wydaliśmy opinię komunikacyjną na ten temat. Od tamtej pory w tej sprawie z urzędowego punktu widzenia panuje cisza – mówi Maksym Gołoś, starosta powiatu pruszkowskiego. 

Z pytaniem o to, czy Lidl planuje inwestycję w Komorowie zwróciliśmy się do biura prasowego spółki. Czekamy na odpowiedź. Naszych czytelników poinformujemy jak tylko ją otrzymamy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.