Willa Szonertów czeka na nowego właściciela

Grodzisk Maz.

Przez wiele lat Willa Szonertów popadała w ruinę. W końcu została odrestaurowana, jednak od kilku lat stoi pusta. Jaki los czeka ten piękny budynek, który znajduje się w sercu Grodziska Mazowieckiego?

Willa Szonertów to obiekt, który na trwałe zapisał sięw krajobrazie Grodziska Mazowieckiego. Malownicza willa znajduje się tuż obok Paru Skarbków. Budynek w zbiegu ulic 3 Maja i Okulickiego powstał w 1900 r. Z rodziny właścicieli budynku pochodził burmistrz Zygmunt Szonert. Był jednym z animatorów Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Towarzystwo przez lata korzystało z salki do ćwiczeń stworzonej w willi. 

Nowe życie 
Jeszcze kilka lat temu willa raczej odstraszała ludzi swoim wyglądem. Jednak mimo obłupanych tynków i pozrywanych dachówek widać było potencjał tego obiektu. Willę Szonertów wraz z budynkiem dawnego szpitala powiatowego kupił wtedy były mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego Michel Forkasiewicz honorowy konsul RP w Nicei. – Jemu zależy tylko na tym, żeby to kupić i odsprzedać po to, aby uratować zabytkowe obiekty. To wspaniały gest z jego strony, wynikający z miłości do miasta – mówił trzy lata temu Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni, ponieważ z gminnych funduszy byłoby nam ciężko przeprowadzić taką inwestycję – dodawał.

Gmina niezainteresowana
Kilka lat temu willa przeszła generalny remont. Jednak od tamtej pory stoi pusta. Czy gmina nie jest zainteresowana odkupieniem tego obiektu? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Grzegorza Benedykcińskiego burmistrza Grodziska Mazowieckiego. – Przyznam, że nie myśleliśmy nawet o tym. Głównie dlatego, że nie mamy pomysłu na zagospodarowanie tego budynku. Zazwyczaj jest tak, że to my kupujemy niszczejące budynki by je uratować. Willa Szonertów została uratowana – mówi nam Grzegorz Benedykciński. 

– Gdyby gmina kupiła ten obiekt zaraz pojawiłyby się komentarze, że zrobiliśmy to, bo mamy interesy z inwestorem. To piękny obiekt i na pewno znajdzie w końcu kupca. Jednak nie będzie nim gmina – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.